Podstawy

Strategia mechaniczna – podsumowanie 2022

Uważni czytelnicy naszego bloga wiedzą, że pomimo zalewu negatywnych informacji w mediach, wieszczących kolejne rekordy inflacji, nadciągającą nieubłaganie recesję oraz kolejne spadki na rynkach akcji – strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie mówi nam, że jest teraz dobry moment na zakup akcji.

Strategia mechaniczna to automat, który mówi nie częściej niż raz w tygodniu „te akcje kup, a te sprzedaj”. Przez niemal cały 2022 rok ten automat zakazywał otwierania nowych pozycji na akcjach. Dlaczego?

Powód jest prosty. W czasie bessy na rynku 90% akcji spada i nie warto wtedy kopać się z koniem. Możemy mieć same perełki w portfelu, ale przy negatywnym sentymencie, kiedy wielkie fundusze wyprzedają swoje pozycje akcyjne – rachunek prawdopodobieństwa jest przeciwko nam.

Kupowanie akcji w bessie to jak gra w kasynie – nie ma nic wspólnego z rozsądnym i nieprzypadkowym zarabianiem na giełdzie.

Chcesz stracić pieniądze na giełdzie? Kupuj akcje w bessie

Dlatego ekstremalnie ważne jest, żebyśmy potrafili zdefiniować hossę i bessę w obiektywny i mierzalny sposób, bez balastu emocjonalnego towarzyszącego czytaniu gazet, śledzeniu prognoz analityków i projekcji makroekonomicznych.

Tak, jak robi to strategia mechaniczna. Automat po prostu mierzy siłę trendu na głównych indeksach i na tej podstawie generuje sygnały kupna i sprzedaży na poszczególnych akcjach, o ile zostaną spełnione dodatkowe warunki. Więcej o zasadach i działaniu strategii mechanicznej dowiesz się z tego wpisu: Strategia mechaniczna – dwa lata pracy na rzeczywistym rynku.

Gdyby zadać pytanie „Kiedy zaczęła się bessa w 2022 roku?” – większość osób zapewne wskazałaby początek wojny na Ukrainie, tj. pod koniec lutego 2022 roku. Tymczasem strategia mechaniczna ostrzegała o możliwej końcówce hossy już w styczniu 2022 roku, a więc ponad miesiąc wcześniej zanim wybuchła wojna.

Początek bessy na rynku

Gdy trendy zmieniły się na spadkowe – strategia przestała generować nowe sygnały kupna i skupiła się już tylko na monitoringu otwartych wcześniej pozycji. Przyjrzyjmy się, jak wyszedł na tym nasz portfel.

Na początku 2022 roku portfel GPW był wypełniony akcjami w około 60%. Dokładnie wyglądało to tak:

Po wybuchu wojny, kiedy ceny wszystkich akcji runęły w dół – strategia nakazała pozamykać wszystkie pozycje akcyjne, nakładając jednocześnie szlaban na nowe zakupy – aż do odwołania.

Dzięki temu, na GPW rok 2022 zamknęliśmy minimalnym zyskiem podczas gdy większość inwestorów liczy teraz straty lub czeka, aż ich stratne pozycje odbiją w końcu na zero.

W Stanach Zjednoczonych było podobnie. Transakcji jak na lekarstwo, ale nie chodzi o ilość tylko o jakość.

Dwie z pięciu transakcji w USA przyniosły straty. Ale trzy kupione wcześniej spółki ładnie zapracowały i przyniosły zyski, które uciął kroczący stop-loss w momencie oberwania chmury. Dzięki temu miniony 2022 rok zamknęliśmy na plusie, podczas gdy indeks S&P500 przyniósł inwestorom około 20% stratę…

Ponieważ nasze obie strategie – zarówno strategia Sky is the limit jak i strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie – pracują tylko w hossie, nie generując sygnałów w czasie bessy na rynku – na blogu zapadła cisza. A my, niezaangażowany w akcje kapitał mogliśmy przeznaczyć na inne transakcje, rozgrywane w innych perspektywach czasowych i według innych planów transakcyjnych, ale to już zupełnie inna para kaloszy… 🙂

Strategia mechaniczna – sygnały w czasie rzeczywistym

Na zakończenie – tak wyglądają wykresy krzywej kapitału w ciągu ostatnich 3 lat, od kiedy testujemy strategię mechaniczną na żywym rynku, publikując jej wskazania w czasie rzeczywistym. Początkowo odbywało się to w formie otwartych wpisów na blogu (sprawdź tutaj: Sygnały transakcyjne), a później – w mailingach rozsyłanych do subskrybentów naszego newslettera z linkiem do aktualnego portfela.

Stopa zwrotu z portfela GPW (od 1 stycznia 2020 r.):

Stopa zwrotu z portfela USA (od 1 stycznia 2020 r.):

Wracając do wskazań strategii mechanicznej – w ostatnich newsletterach informowaliśmy o naszych pierwszych zakupach, które rozpoczęły się w grudniu 2022 roku.

Portfel akcyjny GPW jest obecnie w całości wypełniony akcjami. Portfel w Stanach Zjednoczonych jest wypełniony w 40%.

Na chwilę obecną wygląda to tak:

 

No dobra, ale…

Czy będą z tego pieniądze?!?

Cóż… Przyszłość pokaże, a rynek oceni. 🙂

Powiedzmy to sobie jasno i uczciwie: nie wszystkie pozycje były i będą zyskowne. Ale jeśli ktoś nie ma żadnych stratnych transakcji na giełdzie – to albo zna giełdę z opowiadań kolegi albo jest zwyczajnym oszustem.

Każdy giełdowy praktyk wie, jak ważne jest bezwzględne cięcie strat. W razie materializacji negatywnego scenariusza zlecenie stop-loss ma za zadanie chronić nasz kapitał. A wartość stop-lossa powinniśmy określić w planie transakcyjnym przygotowanym PRZED zawarciem transakcji.

Wierzymy w nadchodzącą hossę na rynku. No dobra, bardziej wierzy Artur niż Tomek. ? Ale wiara i przekonania tutaj nie wystarczą. Na giełdzie nigdy nie ma pewniaków, ale mając odpowiednie doświadczenie, wiedzę i sprawdzony system – wiemy, że w długim terminie statystyka i rachunek prawdopodobieństwa stoją po naszej stronie.

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić nasze transakcje, a nie jesteś zapisany do naszego newslettera – zapisz się teraz!

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

Share on facebook
Share on twitter
3.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Dobra robota. Filtr trendu ładnie zadziałał, choć warto dodać że w inwestowaniu nie ma nic za darmo, tutaj zapewne kosztem będą fałszywe sygnały. Tzn strategia każe wyjść z rynku dokładnie w momencie gdy rynek zdecyduje się powrócić do wzrostów. Najważniejsze to trzymać się obranych reguł i nie kombinować!

Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii Sky is the limit i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 100% stopa zwrotu w 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x