Podstawy

Strategia Sky is the limit – zasady

Gra na giełdzie to zarazem prosta, jak i trudna sprawa. 90% ludzi zaczynających swoją przygodę z giełdą traci na niej pieniądze zamiast zarabiać. W efekcie odchodzą z rynku, a w ich miejsce napływają nowi i… historia zatacza koło.

Powody tych porażek są zawsze takie same. Brak odpowiedniej wiedzy i przygotowania, podążanie za tłumem i głosem emocji, niewłaściwe zarządzanie kapitałem oraz przede wszystkim… Brak planu.

Tymczasem, żeby osiągnąć sukces na giełdzie wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Jeśli nie słyszałeś jeszcze o strategii Sky is the limit – na początek pierwsza z zasad, która Cię zaskoczy a może nawet zaszokuje.

Zasada #1 Kupuj drogo

„Słucham? Ale, że jak… Ja mam kupować drogo? Mam być frajerem, co przepłaca?!? Przecież Warren Buffet mówi Kupuj tanio, sprzedawaj drogo. I każdy chce kupić tanio!”

No właśnie! Każdy chce kupić tanio. A potem 90% tych poszukiwaczy promocji nie potrafi poradzić sobie ze stratami i czyści swój portfel, kończąc przygodę z giełdą.

Pomyśl o tym w ten sposób: w dzisiejszym świecie tanie rzeczy są słabej jakości. Za jakość się płaci, dlatego markowe rzeczy są drogie.

Podobnie jest na giełdzie. Spółki „markowe / premium” są drogie i ich cena cały czas rośnie. To tak, jakbyś chciał kupić używany samochód. Ta sama marka, ten sam model, ten sam rocznik. Przejrzyj ogłoszenia i porównaj najtańsze i najdroższe oferty. Który z samochodów wolałbyś kupić?

„Zaraz, zaraz… Ale mnie nie stać na ten drogi…”.

Odpowiem w ten sposób – lepiej jest kupić za te same pieniądze 3 akcje spółki „premium” niż 300 akcji spółki, która od lat jest w trendzie spadkowym i szoruje po dnie.

W praktyce oznacza to, że posługując się strategią Sky is the limit szukamy najsilniejszych akcji na rynku – to znaczy takich, które wybijają szczyty wszechczasów (z angielskiego All-Time-High, w skrócie ATH).

Zasada #2 Tylko akcje

Nie interesują nas żadne inne instrumenty finansowe. Nie kontrakty terminowe, nie opcje, nie pary walutowe… Tylko akcje! Dlaczego to takie ważne?

Bo akcje to cząstki realnej, działającej firmy. Weź pod uwagę, że kupując akcje, kupujesz również potencjał firmy do przyszłych zysków. Innymi słowy: będąc posiadaczem akcji takich firm jak Orlen, Allegro, Amazon czy Apple stajesz się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa i masz wtedy prawo do wygenerowanego przez tę firmę zysku. A aktualna wycena akcji na giełdzie odzwierciedla potencjał firmy do generowania przyszłych zysków.

Zasada #3 Gorące, modne, zdrowe spółki

Większość ludzi skupia się na poszukiwaniu tanich akcji, które wraz z czasem nabiorą wartości i okażą się tzw. „złotym strzałem”. Szukają Świętego Grala ale mało kto zdaje sobie sprawę, że lepiej zachowują się te akcje, które już są drogie i cały czas rosną.

Dlaczego? Bo insiderzy i / lub ludzie dobrze znający branżę, w której działa dana spółka już wcześniej dostrzegli jej potencjał i skupują „po cichu” jej akcje windując cenę do góry. Następnie dołączają się kolejni inwestorzy, kupując po coraz wyższych cenach, i tym samym windują ceny jeszcze bardziej.

W pewnym momencie następuje zjawisko inercji (momentum) – oznacza, to że rozpędzony kurs trudno jest zatrzymać. To tak, jakby jechał ciężki, rozpędzony pociąg – nie stawaj na jego drodze!

Żeby tak się zadziało – spółki muszą być innowacyjne i działać w perspektywicznych, rosnących branżach. Rynek wycenia potencjał firmy do generowania przyszłych przychodów.

Zasada #4 Stop-loss: maksymalnie kilka % kapitału

W strategii Sky is the limit zasady prowadzenia pozycji są bardzo proste. Mam tu na myśli zarówno zlecenia stop-loss, jak i zlecenia take-profit.

Stop-loss jest wielkością pozycji, czyli jeśli spółka zbankrutuje i jej kurs spadnie do zera lub zostanie wycofana z obrotu giełdowego to poniesiemy stratę rzędu kilka % kapitału.

W praktyce oznacza to, że kapitał dzielimy na niewielkie porcje, za które kupujemy poszczególne spółki do portfela. Dywersyfikacja jest kluczowa!

Jeśli podzielimy nasz kapitał na 20 części, to każda z części będzie stanowiła 5% wartości kapitału. I tę właśnie kwotę wystawiamy na ryzyko, kupując akcje danej spółki. W tym przykładzie nasz stop-loss będzie wynosił 5% i stanie się tak w ekstremalnym przypadku – gdy kurs spółki spadnie do zera lub gdy spółka zostanie wycofana z obrotu i bezpowrotnie stracimy wszystkie pieniądze włożone w zakup akcji.

Dobre spółki (czyli drogie) co prawda rzadko bankrutują, ale grając na giełdzie zawsze musimy kalkulować ryzyko i liczyć się ze stratami.

Zasada #5 Take profit: 100% zysku = sprzedaż 50% akcji

Ustalenie wartości zlecenia take-profit jest również bardzo proste. Otóż według zasad strategii Sky is the limit, po osiągnięciu zysku w wysokości 100% na danej pozycji – sprzedajemy połowę posiadanych akcji.

Dlaczego akurat połowę? Przede wszystkim chodzi tu o aspekt psychologiczny. Sprzedając połowę akcji, które od momentu zakupu podwoiły swoją wartość – odzyskujemy zainwestowane przy zakupie pieniądze.

Innymi słowy uwalniamy początkowy kapitał keszując tyle, ile włożyliśmy w zakup, a pozostała w portfelu druga połowa akcji kosztuje nas okrągłe zero PLN / USD ? (pomijając oczywiście kwestię prowizji i podatku). Dzięki temu, mając darmowe akcje w portfelu, wahania kursu nie obciążają już tak mocno naszej psychiki.

Zasada #6 Bądź cierpliwy

Strategia najlepiej sprawdza się na wysokim interwale – tygodniowym lub miesięcznym. Najlepiej dokonywać selekcji spółek nie częściej niż raz w tygodniu, korzystając na przykład z raportów All-Time-High. Na giełdzie pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych.

Strategia Sky is the limit – podsumowanie zasad
  1. Interesują nas tylko i wyłącznie akcje, żadne inne instrumenty finansowe
  2. Gramy tylko pozycje long i kupujemy najsilniejsze na rynku spółki – czyli takie, których kurs wybija szczyt wszechczasów (All-Time-High lub w skrócie po prostu ATH)
  3. Muszą to być gorące, modne spółki i do tego zdrowe fundamentalnie, tzn. generujące przychody
  4. Stop-loss jest wielkością pozycji, czyli jeśli spółka zbankrutuje i jej kurs spadnie do zera lub zostanie wycofana z obrotu giełdowego to poniesiemy stratę rzędu kilka % kapitału
  5. Po osiągnięciu 100% zysku na danej pozycji sprzedajemy połowę akcji, a pozostałą w portfelu połowę mamy za darmo ?
  6. Gramy na wykresie tygodniowym lub miesięcznym

Strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie

Jeśli chcemy odnieść sukces – czy to na rynku, czy w biznesie – to powinniśmy postępować według opracowanego wcześniej planu. W przeciwnym wypadku, targani emocjami, prędzej czy później stracimy nasze pieniądze. Musimy mieć jakąś strategię / system i wynikający z tego systemu plan transakcyjny.

Systemy możemy podzielić na dwa typy – systemy mechaniczne i systemy uznaniowe.

W systemie uznaniowym decyzje podejmuje człowiek. Przykładem takiego systemu jest strategia Sky is the limit. To inwestor dokonuje analizy danych i na tej podstawie podejmuje decyzje. Oczywiście może (a nawet powinien) wspomagać proces decyzyjny używając odpowiednich narzędzi (takich jak na przykład raporty ATH) oraz stosując ściśle określone, obiektywne kryteria.

W systemie mechanicznym proces decyzyjny jest podejmowany przez algorytm analizujący dane. Innymi słowy – za kupno i sprzedaż odpowiada program komputerowy.

Strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie jest programem zbudowanym na bazie strategii Sky is the limit i wykorzystującym w dużej mierze założenia i zasady tej strategii. Jednak w kilku aspektach różni się znacząco od swojego rodzica, czyli strategii Sky is the limit.

Jest niepokornym i niespokojnym dzieckiem ? Dlatego skanuje rynek „gęściej” szukając wybić istotnych szczytów, niekoniecznie All-Time-High.

Dzięki temu potrafi wyłapać szybciej początek momentum, często dając sygnał wyprzedzający w stosunku do strategii Sky is the limit. Tak było w przypadku sygnałów na KGHM, publikowanych na naszym blogu i grupie na Facebooku.

Jak widać, strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie wygenerowała sygnały kupna już w listopadzie, przed faktycznym wybiciem ATH w styczniu 2021. Nawiasem mówiąc to wybicie dostrzeżone nawet przez gwiazdy polskiej sceny politycznej okazało się być fałszywe 😉 Kto wszedł wcześniej – ten zarobił…

Tegoroczną gwiazdą portfela GPW jest spółka Asbis, którą strategia mechaniczna wyłowiła w lutym – tutaj link do pełnego wpisu: https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/trade-what-you-see/

A oto miejsce, do którego doleciał kurs (na chwilę tworzenia tego wpisu). Nie wiemy co się wydarzy dalej, być może poleci jeszcze wyżej…

Opisywane sygnały były publikowane z wyprzedzeniem i otrzymał je każdy, kto zapisał się do naszego newslettera.

Inne są także zasady prowadzenia pozycji i zarządzania kapitałem. Strategia mechaniczna dzieli portfel na mniejszą ilość części, wymusza szybkie i zdecydowane cięcie strat, a zyski zabezpiecza kroczącym stop-lossem i nie uznaje zlecenia take-profit ? W tym aspekcie strategia mechaniczna bardzo dosłownie interpretuje nazwę Sky is the limit ?

Przekonaj się sam – sprawdź wyniki i śledź nasz portfel akcyjny LIVE

Zachęcamy Cię gorąco do samodzielnego zweryfikowania wyników naszych strategii – w ten sposób nabierzesz zaufania i pewności siebie potrzebnych do gry na rzeczywistym rynku.

Jak spisała się strategia Sky is the limit w 2020 roku przeczytasz tutaj: https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/sky-is-the-limit-podsumowanie-2020/

Wyniki naszego portfela LIVE sprawdzisz tutaj: https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/portfel-akcyjny/

Dobieramy do niego spółki na podstawie sygnałów transakcyjnych generowanych przez strategię mechaniczną Oszczędzaj na giełdzie. Publikowanie tych sygnałów z wyprzedzeniem, na rzeczywistym rynku – to najlepszy dowód potwierdzający skuteczność tej strategii.

Zapisz się do naszego newslettera, żeby ich nie przegapić!

Dla subskrybentów newslettera dostarczamy też narzędzie ułatwiające zbudowanie własnego portfela według zasad strategii Sky is the limit. Jest to automatyczny skaner All-Time-High, który co tydzień i na koniec każdego miesiąca generuje raporty w .pdf zawierające wykresy spółek, które wybiły właśnie swoje ATH.

Selekcja spółek jeszcze nigdy nie była tak łatwa i prosta! Szczegóły sprawdzisz tutaj: https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/automatyczny-skaner-all-time-high/

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

Share on facebook
Share on twitter
4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii Sky is the limit i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 100% stopa zwrotu w 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x