Portfel akcyjny w 2020 roku

Portfel akcyjny Oszczędzaj na giełdzie - stopa zwrotu w 2020 roku

Stopa zwrotu z portfela akcyjnego w 2020 roku wyniosła:

  • 24,6% dla akcji USA
  • 118,6% dla akcji GPW
  • 106,2% dla akcji New Connect

Gra na giełdzie jest bardzo prosta – należy kupować, kiedy ceny rosną i sprzedawać kiedy ceny spadają. Większość ludzi robi dokładnie odwrotnie i dlatego zamiast zarabiać ponoszą straty. Dlaczego tak się dzieje?

Powód związany jest z ludzką psychiką. Nasz umysł potrzebuje punktu odniesienia aby móc ocenić aktualną sytuację. Patrząc na obecne ceny szukamy punktu odniesienia w przeszłości – jeśli TERAZ jest taniej to umysł racjonalnie podpowiada nam, że mamy do czynienia z okazją inwestycyjną.

Tymczasem na giełdzie to tak nie działa. Jeśli coś od dłuższego czasu spada, to prawdopodobnie będzie spadać dalej, bo jest jakiś powód dla którego podaż przewyższa popyt spychając w efekcie ceny w dół. I odwrotnie – jeśli coś rośnie to prawdopodobnie będzie rosło dalej, bo jest więcej kupujących niż sprzedających i pchają oni ceny w górę. Prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest większe niż prawdopodobieństwo jego odwrócenia.

Dlatego podstawą naszej strategii są wybicia szczytów. Interesują nas tylko akcje, żadne inne instrumenty finansowe. Szukamy spółek, które są drogie. Kupujemy je bo statystyka mówi nam, że za jakiś czas będą jeszcze droższe. Można powiedzieć, że szukamy na rynku bańki spekulacyjnej.

Same wybicia szczytów są podstawą tej strategii ale nie wystarczą, żeby zarabiać. Dodatkowo sprawdzamy kondycję całego rynku oraz stosujemy siłę relatywną, a także kilka innych dodatkowych filtrów. W czasie hossy chcemy pobić rynek. Siła relatywna pozwoli nam wyłowić liderów hossy – spółki, które rosną najmocniej, a w czasie bessy – nie inwestujemy aktywnie tylko czekamy, aż na szeroki rynek wrócą wzrosty.

Strategia ma za zadanie uzyskać średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 10-15%, a więc znacznie wyższą niż tradycyjne formy oszczędzania takie jak lokaty czy obligacje. A jeśli uda się przy okazji pobić rynek – to jak to mawiał piłkarski klasyk – będzie to truskawka na torcie 😉

Dywersyfikacja – znajdź swoją bańkę spekulacyjną

W 2020 roku portfel podzieliliśmy na trzy części.

1. USA – giełdy Nasdaq i NYSE

Większość oszczędności (około 60%) przeznaczyliśmy na giełdę amerykańską. Kupujemy akcje na giełdach NASDAQ i NYSE (New York Stock Exchange).

Minusem jest ryzyko walutowe (to temat na osobny wpis, jednak chcąc być w 100% transparentnym czujemy się w obowiązku go w tym miejscu zajawić) – kupujemy i sprzedajemy za dolary amerykańskie, a kurs dolara w stosunku do złotówki się zmienia. Może zdarzyć się tak, że pomimo dobrego wyniku na giełdzie amerykańskiej stracimy, jeśli złotówka umocni się w stosunku do dolara, a my zechcemy „skonsumować” nasze oszczędności lub ich część zamiast przeznaczyć je np. na wycieczkę po Azji.

2. i 3. Polska – GPW i New Connect

40% oszczędności przeznaczamy na nasz rodzimy rynek. Kupujemy akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na „głównym” parkiecie oraz na rynku alternatywnym New Connect. W przeciwieństwie do rynku amerykańskiego na te dwa rynki w Polsce dzielimy kapitał: większość na GPW, mniejsza część na New Connect.

Wynika to z dużo wyższej zmienności na rynku New Connect. Potencjalnie możemy zarobić więcej, ale wiąże się to z wyższym ryzykiem – straty (w ujęciu procentowym) są wyższe niż na GPW. A priorytetem jest dla nas ochrona kapitału.

Skoro wspomnieliśmy o stratach – powiedzmy to sobie wyraźnie: straty są nieodłączną częścią gry. Ale o sukcesie na giełdzie decyduje wynik na rachunku a nie procentowa ilość strat czy wygranych. Nasza strategia radzi sobie w tym aspekcie przeciętnie – średnio tylko nieco ponad połowa zawartych transakcji okazuje się być transakcjami zyskownymi. W końcowym efekcie jednak jesteśmy pewni skuteczności tej strategii widząc wzrost wartości portfela w długim terminie.

Wyniki portfela akcyjnego w 2020 roku

Stopa zwrotu z portfela amerykańskiego wygląda następująco (stan na 31 grudnia 2020 r. – aktualizacja co miesiąc)

Strategia na rynku w USA zachowuje się „modelowo” – interesuje nas nudne i stosunkowo bezpieczne zarabianie od 10 do 20% w skali roku. Jak widać na powyższym wykresie strategia jest bezpieczna. Maksymalne obsunięcie kapitału w tym roku wynosiło -6,48%, podczas gdy indeks w najgorszym momencie spadł ponad 20% w cenach zamknięcia, a więc 3-krotnie niżej (faktyczne minimum rynku wypadło jeszcze niżej, na wykresie bierzemy pod uwagę ceny zamknięcia – dotyczy to zarówno portfela jak i rynku, tak aby porównywać jabłka do jabłek i nie manipulować danymi).

Pomiędzy drugą połową lutego a początkiem czerwca nie było żadnych sygnałów kupna. Rynek otrząsał się po koranawirusowym krachu i dopóki nie pokazał oznak siły strategia kazała cierpliwie czekać, aż do momentu, gdy na szeroki rynek powrócą wzrosty.

Widać również, że dzięki sile relatywnej udaje się wyłowić najmocniej odbijające spółki i pokonać w ten sposób benchmark.

Rok 2020 był bardzo dobrym rokiem – stopa zwrotu na rynku USA wyniosła prawie 25%.

W składzie naszego portfela znalazły się takie akcje:

Akcje ostatnich 4 spółek oznaczonych zielonym kolorem są ciągle w naszym portfelu – otwieramy z nimi 2021 rok. Cena sprzedaży jest umowna – oznacza ona cenę zamknięcia na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Zwróć uwagę na niewielką ilość transakcji – to dowód na słuszność powiedzenia, że na giełdzie pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych. Jak widać, nie trzeba spędzać dziesiątek godzin na analizach ani zawierać 16 transakcji każdego dnia żeby zarabiać.

Stopa zwrotu z portfela polskiego (stan na 31 grudnia 2020 r. – aktualizacja co miesiąc)

Na początek GPW.

Na danych historycznych strategia radziła sobie nieco gorzej niż w USA – wynika to przede wszystkim z faktu, że w USA od wielu lat trwa niczym nie przerwana hossa. Wyniki w roku 2020 są jednak kapitalne – stosując się do sygnałów generowanych przez system można było osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 118%! W tym czasie indeks WIG ledwo co zdołał odrobić koranwirusowe spadki z lutego i marca, kończąc cały rok na minusie.

New Connect wygląda także bardzo obiecująco – stopa zwrotu na koniec roku także przekroczyła 100%! Z uwagi na dużą zmienność i ryzyko większego obsunięcia na kapitale traktujemy ten rynek nieco eksperymentalnie inwestując tam mniejszy kapitał.

Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę spółek, które znalazły się w portfelu GPW i New Connect w 2020 roku wraz z datami i cenami kupna i sprzedaży – pobierz darmowy przewodnik wraz z dokładnym opisem strategii i historycznymi wynikami za 10 lat wstecz.

Portfel akcyjny

W tym wpisie przedstawiamy wyniki kompletnej strategii dla rynku akcji, które możesz – i powinieneś - zweryfikować samodzielnie.

Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne i ponosisz za nie odpowiedzialność.

Nigdy nie wierz internetowym guru, zanim zdecydujesz się wyłożyć prawdziwe pieniądze na giełdę. Zawsze wszystko skrupulatnie sprawdzaj.

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail