Portfel akcyjny LIVE

Portfel GPW w kolorach wiosny

Dawno już nie było na naszym blogu otwartego wpisu z informacjami na temat aktualnej sytuacji na giełdzie oraz podsumowania naszego portfela akcyjnego LIVE. Dlatego postanowiliśmy teraz choć trochę nadrobić te zaniedbania.

Trudno w to uwierzyć, ale pomimo wszystkich negatywnych powodów, o których tak głośno było w mediach w ostatnich miesiącach – nadchodzącej recesji, problemów w bankach, ogromnej inflacji – pierwszy kwartał 2023 roku był dla indeksu Nasdaq100 najlepszym kwartałem od trzech lat. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że sposób obliczania wartości indeksów może prowadzić do pewnych manipulacji przy wyciąganiu wniosków na temat siły rynku.

Jeśli przyjrzymy się bliżej – to okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych 8 kluczowych technologicznych spółek amerykańskich robi praktycznie cały wzrost indeksu w tym roku. Kontrybucja pozostałych 492 spółek do indeksu jest na lekkim minusie. Nie świadczy to dobrze o szerokim rynku w USA. Te osiem spółek to: Meta, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet (Google), Microsoft, Tesla oraz Nvidia. Dlatego warto zerknąć na inny amerykański indeks. Russel 2000 – indeks amerykańskich najmniejszych spółek – wygląda słabo.

W tym kontekście GPW wypada wręcz rewelacyjnie. Faktem jest, że nasz rynek oberwał w 2022 roku dużo bardziej niż Stany. Od pewnego czasu jednak ze zdwojoną siłą odrabia straty. Inwestorzy przecierają ze zdziwienia oczy i zadają sobie pytanie, jak długo jeszcze ten trend będzie kontynuowany…?

Cóż, nikt nie zna przyszłości, ale faktem jest, że strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie wygenerowała kolejnych 5 sygnałów kupna na GPW oraz 2 sygnały kupna na rynku amerykańskim.

Podejmuj decyzje inwestycyjne na podstawie liczb i faktów, a nie przeczuć i opinii

Inwestując na giełdzie ważne jest, żeby mieć sprawdzony system, który pomoże podjąć na, decyzje na postawie obiektywnych i mierzalnych kryteriów. Pod koniec ubiegłego roku bardzo popularne były porównania wykresu S&P500 do 2008 roku.

Podczas gdy większość inwestorów spodziewała się kolejnej fali spadków – strategia mechaniczna zasygnalizowała odwrócenie trendu spadkowego na wzrostowy na indeksie WIG. Opisaliśmy to szczegółowo we wpisie „Dołek bessy już za nami?”, opublikowanym na początku grudnia 2022 roku.

Niedługo później strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie zaczęła generować pierwsze sygnały kupna i to właśnie wtedy zaczęliśmy sukcesywnie zapełniać nasze portfele akcjami. Efekt?

Rynek polski zaskakuje swoją siłą, ale z faktami się nie dyskutuje. Kolejne spółki wybijają szczyty, a strategia mechaniczna generuje nowe sygnały kupna. Po piątkowej sesji wypada ich dokładnie 5, na spółkach: Budimex (BDX), Bank Handlowy (BHW), Mirbud (MRB), Santander (SAN) oraz Wielton (WLT).

Siła relatywna w praktyce

Portfel GPW jest pełen, więc żadna z tych spółek do niego nie dołączy. Gdyby w portfelu było jedno wolne miejsce – strategia mechaniczna dobrałaby w pierwszej kolejności Mirbud – jako najsilniejszą ze spółek, na których padły sygnały kupna. W przypadku, gdy sygnałów kupna jest więcej niż miejsc w portfelu – strategia mechaniczna tworzy ranking siły relatywnej i w pierwszej kolejności dobiera do portfela najsilniejsze spółki. To właśnie one – statystycznie – mają największe szanse stać się liderami hossy.

Mirbud potwierdza tym samym siłę, którą wykazywał już w grudniu 2022 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy wybił szczyty, a strategia mechaniczna wygenerowała sygnał kupna. Było to dokładnie 16 grudnia 2022 r., a wykres wyglądał wtedy tak:

Czy był to dobry zakup, każdy może ocenić rzucając okiem na poniższy wykres:

Każdy inwestor wie, że „analiza wsteczna zawsze skuteczna”, ale my jesteśmy pewni skuteczności naszego podejścia i dlatego publikujemy sygnały transakcyjne ze strategii mechanicznej Oszczędzaj na giełdzie w czasie rzeczywistym, a nie po fakcie. Sygnały są dostępne tylko dla subskrybentów naszego newslettera i wysyłane mailowo. Prezentowany portfel prowadzimy aby udowodnić, że w długim terminie można regularnie i nieprzypadkowo zarabiać na giełdzie.

Jednocześnie przestrzegamy przed bezmyślnym kopiowaniem ruchów czy wybiórczym stosowaniem sygnałów. Zachęcamy Cię gorąco do samodzielnego przeprowadzenia backtest’ów i sprawdzenia na historycznych danych prezentowanych przez nas wyników.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii mechanicznej i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały ze strategii mechanicznej w czasie rzeczywistym

Dostęp do portfela LIVE i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 440% stopa zwrotu na GPW od stycznia 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

0
Would love your thoughts, please comment.x