Przede wszystkim wszystkiego dobrego w Nowym Roku i jak najwięcej trafionych inwestycji!
Spis treści:
Oby ten świeżo rozpoczęty rok był lepszy dla rynków akcyjnych niż poprzedni. No dobra – poprzedni był tak słaby, że już chyba gorzej być nie może, ale…
Ale każdy rozsądny inwestor powinien wyrzucić nadzieję i gdybanie ze swojej giełdowej „narzędziowni”. Zamiast nich powinny się tam znaleźć sprawdzone narzędzia, które wspomogą proces inwestycyjny w taki sposób, żeby podejmowane decyzje miały jak najmniejszy stopień uznaniowości i opierały się w wysokim stopniu na obiektywnych i możliwych do zmierzenia kryteriach.
Na takich właśnie kryteriach opiera się strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie. Co więcej – nie ma w niej w ogóle miejsca na uznaniowość. Decyzje o zakupie i sprzedaży akcji podejmuje bezduszny automat.
Jednym z używanych zestawów kryteriów jest mierzenie trendu na indeksie. A trend na GPW jest ciągle wzrostowy i coraz więcej spółek pokazuje siłę i wybija szczyty.
Na koniec ubiegłego tygodnia strategia mechaniczna wygenerowała kolejne sygnały kupna. W ten sposób portfel akcyjny GPW wypełni się w tym tygodniu w 100% akcjami polskich spółek.
Jakie to spółki…? […]
Takimi słowami powitaliśmy 2 stycznia 2023 r. subskrybentów naszego newslettera, w którym informujemy o naszych transakcjach na giełdzie w czasie rzeczywistym. Mamy dopiero niespełna połowę roku, ale śmiało można już powiedzieć, że tamte noworoczne życzenia się spełniły.
Wyniki naszego portfela LIVE mówią same za siebie…
To właśnie wtedy, 2 stycznia 2023 r., informowaliśmy z zakupie akcji PZU i Benefit do naszego portfela i pozbyciu się resztek gotówki. PZU już w portfelu nie ma. Ta transakcja przyniosła małą stratę w wysokości około 10%. A Benefit…?
Urósł od tamtego czasu o ponad 100% i… Sky is the limit! Wszystko zgodnie z dewizą „tnij straty, póki są małe, a zyskom pozwól rosnąć do nieba”.
Podejmuj decyzje inwestycyjne na podstawie obiektywnych kryteriów, a nie przeczuć lub opinii
Warto w tym momencie przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku bardzo popularne były porównania wykresu S&P500 do 2008 roku.
Podczas gdy większość inwestorów spodziewała się kolejnej fali spadków – strategia mechaniczna zasygnalizowała odwrócenie trendu spadkowego na wzrostowy na indeksie WIG. Opisaliśmy to szczegółowo we wpisie „Dołek bessy już za nami?”, opublikowanym na początku grudnia 2022 roku.
Niedługo później strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie zaczęła generować pierwsze sygnały kupna i to właśnie wtedy zaczęliśmy sukcesywnie zapełniać nasze portfele akcjami.
To dlatego nasz portfel wygląda teraz tak jak wygląda. Przypadek…? 😉
Żaden z nas nie jest jasnowidzem i nie zna przyszłości. Tu nie ma żadnej ściemy. Są za to matematyka i statystyka (poparte kilkunastoletnim giełdowym doświadczeniem), które mówiły nam pod koniec 2022 roku, że prawdopodobieństwo wzrostów jest wyższe niż prawdopodobieństwo dalszych spadków. Te słowa z noworocznego newslettera nigdy nie przestaną być aktualne.
Każdy rozsądny inwestor powinien wyrzucić nadzieję i gdybanie ze swojej giełdowej „narzędziowni”. Zamiast nich powinny się w niej znaleźć sprawdzone narzędzia wspomagające proces inwestycyjny w taki sposób, aby podejmowane decyzje miały jak najmniejszy stopień uznaniowości i opierały się w wysokim stopniu na obiektywnych i możliwych do zmierzenia kryteriach.
Wracając jeszcze na chwilę do wyników portfela – dodatkowe słowo wyjaśnienia na temat akcji Budimex. Nominalnie wynik jest na lekkim minusie, ale biorąc pod uwagę wypłaconą dywidendę w kwocie prawie 18 zł brutto na jedną akcję – krzywdy w portfelu nie ma. Szczegóły odnośnie dywidendy znajdziesz tutaj: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/budimex-sa-342023-uchwala-zwyczajnego-walnego-zgromadzenia-budimex-sa-w-sprawie
A sam wykres spółki, skorygowany już o wartość wypłaconej dywidendy – wygląda tak jak poniżej (interwał tygodniowy):
Warto podkreślić, że strategia mechaniczna nie jest strategią nastawioną na inwestowanie dywidendowe ale jeśli taka dywidenda wpadnie przy okazji – to jak mawiał piłkarski klasyk jest to „truskawka na torcie”. 😉
Co dalej z hossą na GPW?
Ponieważ indeks szerokiego rynku dotarł do ważnego oporu – prawdopodobna jest korekta. Na razie spokojnie czekamy na rozwój wydarzeń. Patrząc na wykres WIG w interwale tygodniowym – póki co nic wielkiego się nie dzieje…
Część spółek spada, część spółek rośnie – jak to na giełdzie. W tym tygodniu sygnały kupna padły na GPW na spółkach Budimex, Benefit oraz Synektik.
W USA doszedł jeszcze jeden sygnał – na Elli Lilly.
Nasze portfele akcyjne są pełne, wgląd do nich mają subskrybenci naszego newslettera. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona – serdecznie zapraszamy, możesz to zrobić klikając tutaj.
Chcemy w tym momencie podkreślić, że prezentowany portfel prowadzimy aby udowodnić, że w długim terminie można regularnie i nieprzypadkowo zarabiać na giełdzie.
Jednocześnie przestrzegamy przed bezmyślnym kopiowaniem ruchów czy wybiórczym stosowaniem sygnałów, bez pełnego zrozumienia stosowanych przez nas strategii. Zachęcamy Cię gorąco do przeprowadzenia backtest’ów i sprawdzenia na historycznych danych prezentowanych przez nas wyników we własnym zakresie. Samodzielne testowanie strategii na danych historycznych to najbardziej opłacalna rzecz z całej gamy możliwych giełdowych ćwiczeń.