Podstawy

KGHM – czy to szczyt wszech czasów?

Nie mamy w Polsce dużo spółek, które są światowymi liderami w swoich branżach. Jedną z takich perełek jest KGHM Polska Miedź SA (dawniej Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi). To obecnie jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra.

KGHM jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wchodzi w skład indeksów WIG20 i WIG30.

Kiedy spojrzymy na wykres KGHM w serwisie stooq.pl – widzimy, że kurs akcji niedawno pobił historyczne szczyty.

To samo widzimy, gdy do Amibrokera załadujemy dane ze stooq.

Czy na pewno kurs KGH wybił historyczne szczyty?

Jeśli załadujemy do tego samego programu inne dane, na przykład z biura maklerskiego (ja korzystam z popularnego pluginu Statica) to widać, że do pobicia szczytów z roku 2011 jeszcze brakuje kilkunastu złotych… Wtedy cena jednej akcji przekroczyła granicę 200 zł.

Jak to możliwe, że na jednym wykresie tej samej spółki widać różne ceny?

Powodów może być kilka. Na wykres cen mogą być nanoszone takie operacje jak split akcji, ich resplit, a także odcięcie dywidendy lub prawa poboru. Najczęściej powodem jest odcięcie dywidendy. Dane pochodzące z serwisu stooq.pl są skorygowane o wypłacone dywidendy.

Jak działa mechanizm korekty? Jeśli spółka wypłaca przykładowo 10 zł dywidendy na akcję – pierwszego dnia następującego po dniu ustalenia prawa do dywidendy następuje odcięcie i kurs otwiera się luką 10 zł w dół. Tak jest w teorii, bo w praktyce wysokość luki jest zazwyczaj inna – do wartości odcięcia należy doliczyć wahania ceny wynikające z wielkości podaży i popytu na dane akcje.

Dostawca danych dla serwisu stooq.pl uwzględnia wypłatę dywidendy jako premię dla posiadaczy akcji i koryguje kurs odpowiednio obniżając historyczne ceny. W rzeczywistości kurs KGHM w dniu 26 maja 2015 roku otworzył się luką w dół.

Dane nieskorygowane:

Dane ze stooq – zaznaczona linią ta sama data co na wykresie powyżej. Brakuje luki a ceny historyczne mają inne wartości – zostały skorygowane w dół:

Które dane są lepsze?

Czy lepsze są dane skorygowane o wypłacone dywidendy czy nie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. To w pewnym sensie akademicka dyskusja – znajdą się zwolennicy obu opcji. Ci, którzy inwestują dywidendowo – będą wysuwać argumenty, że wypłacona dywidenda jest premią, która powinna być uwzględniona w historycznej wycenie akcji. Ci, którzy mają podejście bardziej spekulacyjne – będą argumentować, że taki przetworzony wykres jest sztucznym i przekłamanym tworem.

Osobiście używam danych, które nie są skorygowane o wypłacone dywidendy. Preferuję nieprzetworzony, „czysty” wykres.

Na jakich danych bazuje strategia Sky is the limit?

Strategia Sky is the limit oraz strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie bazują na nieprzetworzonych danych.

Strategia mechaniczna wygenerowała sygnał kupna na KGHM w dniu 29 listopada – pisaliśmy o tym z wyprzedzeniem, tak aby każdy mógł w rzeczywistym czasie na rzeczywistym rynku zweryfikować skuteczność naszych sygnałów. Tutaj link do wpisu.

Jako ciekawostka – tydzień wcześniej, 22 listopada pisaliśmy tutaj, że do sygnału kupna na KGHM zabrakło 1 grosza. To bardzo nietypowa sytuacja i jeśli ktoś nie jest aptekarzem (ja nie jestem) – to można było antycypować przełamanie szczytów i już tydzień wcześniej wskoczyć do rozpędzającego się pociągu.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Augustynowicz

07 . 01 ,2021 ATH 215,9

Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii mechanicznej i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały ze strategii mechanicznej w czasie rzeczywistym

Dostęp do portfela LIVE i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 440% stopa zwrotu na GPW od stycznia 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

XTB Mistrzowie Inwestowania.

W gronie prelegentów, składającym się z najlepszych polskich inwestorów, znalazł się Artur, który opowie o strategii mechanicznej Oszczędzaj na Giełdzie.
Serdecznie zapraszamy!
https://edukacja.xtb.com/mistrzowie-inwestowania

Siedem spotkań od lutego do kwietnia trwających łącznie 13 godzin, mnóstwo trafnych pytań, dziesiątki poddanych pod ocenę i przeanalizowanych na żywo spółek ! Serdecznie dziękujemy za udział ! https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/podsumowanie-warsztatow-pro-inwestor/

Więcej...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x