Sygnały transakcyjne

Giełdowa wyprzedaż na Black Friday

Piątkowa sesja mocno zabolała posiadaczy akcji. Nasze portfele także ucierpiały. Obawy związane z wprowadzaniem kolejnych lockdown’ow i restrykcji z powodu nowego wariantu koronawirusa spowodowały globalną wyprzedaż na praktycznie wszystkich światowych giełdach. Nie zabrakło jednak spółek, które wybiły nowe szczyty, a jedną z nich jest Pfizer.

Dlaczego informacja o nowej odmianie koronawirusa, zidentyfikowanej w Botswanie tak przestraszyła inwestorów? Według pierwszych doniesień ten wariant jest najgroźniejszym i jednocześnie najbardziej zaraźliwym ze zidentyfikowanych dotychczas wariantów. Zainfekowani w Botswanie podróżni byli w pełni zaszczepieni, a dodatkowo przed podróżą wykonali testy na COVID. Stawia to pod dużym znakiem zapytania skuteczność obecnie stosowanych szczepionek i tezę, że wyszczepienie większości społeczeństwa zapewni wytęskniony powrót do normalności.

W efekcie na rynkach zapanowała panika, a indeksy zaświeciły się na czerwono. W warunkach zmniejszonej płynności na rynku amerykańskim (większość inwestorów miała wolne po czwartkowym Święcie Dziękczynienia) podaż zrobiła swoje, a dzień zakończył się brzydką czarną świecą.

Jeśli jednak spojrzymy z szerszej perspektywy – na przykład tygodniowej – to widać, że świeca tygodniowa nie różni się specjalnie od innych podażowych świec, występujących w obecnym wzrostowym impulsie rynku. W przeciwieństwie do naszego WIGu, indeks S&P500 wygląda cały czas mocno.

Nie zabrakło spółek, które na zakończenie ubiegłego tygodnia wybiły nowe ATH. Strategia mechaniczna wygenerowała dwa nowe sygnały kupna:

Costco i Pfizer – nowe ATH

Pierwsza ze spółek, na których padły sygnały kupna – to Costco – największa w Stanach Zjednoczonych sieć sklepów hurtowych dostępnych dla klientów biznesowych. Od kilku tygodni kurs dynamicznie rośnie, a piątkowa wyprzedaż jedynie osłabiła dynamikę tych wzrostów pozostawiając górny cień na tygodniowej świecy.

Druga ze spółek to Pfizer. Logicznie rzecz biorąc, w świetle przedstawionych informacji – producent „nieskutecznych” lub przynajmniej „nie w pełni skutecznych” szczepionek przeciw COVID powinien najbardziej oberwać na koronawirusowej panice. Stało się jednak dokładnie odwrotnie. W piątek rano Pfizer ogłosił, że wspólnie z BioNTech prowadzą intensywne badania nad nowym, zmutowanym wariantem wirusa, a wyniki tych badań powinny być gotowe najpóźniej w przeciągu 2 tygodni. Firmy zapowiedziały także, że są w stanie zmodyfikować swoją szczepionkę mRNA w ciągu sześciu tygodni i rozpocząć wysyłkę pierwszych partii w ciągu 14 tygodni.

W efekcie, kiedy kursy większości akcji otwierały się dużymi lukami w dół – kurs Pfizera także otworzył się luką, ale… w górę.

A na interwale tygodniowym mamy kolejną, szóstą wzrostową świecę.

W portfelu amerykańskim nie ma jednak miejsca na nowe spółki. Porównując sytuację z końcówką poprzedniego tygodnia – cofnięcie nastąpiło praktycznie na każdej ze spółek z portfela, jednak strategia mechaniczna nie wygenerowała żadnego sygnału sprzedaży. Aktualny stan portfela przestawia się następująco:

WIG – trzeci tydzień spadków

W tym roku warunki na naszej GPW są idealne dla strategii mechanicznej. Jednak tydzień temu padły pierwsze sygnały ostrzegawcze, a teraz strategia każe zamknąć kolejne pozycje w portfelu.

W przyszłym tygodniu żegnamy się z akcjami TIM oraz mBank. W portfelu zostaną tylko dwie spółki – VRG Group oraz Intercars. Nie otwieramy żadnych nowych pozycji na GPW!

Patrząc na wykres WIGu – widzimy, że obecna korekta to największe załamanie od czasów covidowego krachu w lutym i marcu 2020 roku. Wtedy wystarczyły cztery tygodnie, żeby rynek stracił ponad jedną trzecią swojej wartości. Obecnie, w ciągu 3 tygodni skala spadków uległa zwiększeniu do 11,4%.

Relatywnie sporo mniej, ale w połączeniu ze słabością złotówki może to wskazywać na ewakuację zagranicy z polskich akcji. Pomimo dużych przecen w ostatni Black Friday’owy piątek – niewielu było chętnych do kupna.

Czy to tylko korekta w trendzie wzrostowym na naszej giełdzie czy już może początek bessy? I czy po wyprzedaży na Black Friday będzie dalsza wyprzedaż na Cyber Monday…?

Tego nie wie nikt. Nie kopiemy się z rynkiem, tylko cierpliwie czekamy na rozwój sytuacji bezwzględnie stosując się do zasad.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii mechanicznej i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały ze strategii mechanicznej w czasie rzeczywistym

Dostęp do portfela LIVE i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 440% stopa zwrotu na GPW od stycznia 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

XTB Mistrzowie Inwestowania.

W gronie prelegentów, składającym się z najlepszych polskich inwestorów, znalazł się Artur, który opowie o strategii mechanicznej Oszczędzaj na Giełdzie.
Serdecznie zapraszamy!
https://edukacja.xtb.com/mistrzowie-inwestowania

Siedem spotkań od lutego do kwietnia trwających łącznie 13 godzin, mnóstwo trafnych pytań, dziesiątki poddanych pod ocenę i przeanalizowanych na żywo spółek ! Serdecznie dziękujemy za udział ! https://jakoszczedzacnagieldzie.pl/podsumowanie-warsztatow-pro-inwestor/

Więcej...
0
Would love your thoughts, please comment.x