Sygnały transakcyjne

Czy to już koniec korekty?

Początek tego roku nie jest dobrym okresem dla posiadaczy akcji. Rynki akcyjne zaliczyły w styczniu solidną przecenę. Za oceanem zapanował znowu strach i nikt już nie pamięta o ATH (ang. All-Time-High) uformowanym zaraz na początku roku. Od tamtej pory, w przeciągu 4 tygodni rynek spadł o prawie 600 punktów, co daje w ujęciu procentowym spadek rzędu 12,4%.

Wiele osób przewiduje, że to dopiero początek „wielkiej zwały” na napompowanym do granic możliwości rynku amerykańskim. Czy aby na pewno? Apokaliptyczne wizje bardzo dobrze sprzedają się w mediach, ale odłóżmy na bok skrajne emocje i popatrzmy chłodnym okiem na to, co mówią wykresy.

Hossa na amerykańskim rynku akcji

Zacznijmy naszą analizę od wysokich interwałów – na początek wykres w skali rocznej:

Widzimy, że rynek od 2009 roku jest w hossie. Od 13 lat, każdego kolejnego roku, rynek ustanawiał nowe maksimum. Od czasu dołków uformowanych podczas ostatniego kryzysu finansowego urósł o ponad 600%. Ostatnia, czarna świeca na powyższym wykresie – reprezentuje rok 2022, który dopiero co się rozpoczął. Na kształt tej świecy będą wpływać wydarzenia z kolejnych 11 miesięcy bieżącego roku, a jak będzie ona ostatecznie wyglądać – przekonamy się 31 grudnia 2022 roku.

Patrząc na interwał kwartalny – tu także widać gołym okiem, bez konieczności stosowania żadnych narzędzi mierzących w obiektywny sposób trend – że cały czas trwa hossa. Pojawiły się jednak pierwsze rysy:

Wydaje się jednak, że obecne poziomy to dobre miejsce na zakończenie korekty. Tak, korekty – gdyż patrząc z perspektywy długoterminowych inwestorów, spadki z ostatnich tygodni to tylko korekta w trwającej kilkanaście lat hossie.

Na interwale miesięcznym rynek dotarł do pierwszego dużego wsparcia – zbliżył się do zniesienia 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego, trwającego ponad rok:

Patrząc na wykres w skali tygodniowej – można postawić hipotezę, że profesjonalni uczestnicy rynku wykorzystali te poziomy aby przejąć akcje z rąk drobnych inwestorów. Zlecenia stop-loss „ulicy”, które z dużym prawdopodobieństwem były ustawione pod dołkami, zostały aktywowane, a rynek zamiast polecieć w przepaść z powodu zwiększonej podaży – odbił się jak sprężyna. Czyżby „silne ręce” przejęły akcje?

Na koniec ciekawostka na wykresie dziennym. Widać na nim ukończony ruch korekcyjny ABC (impuls w dół, korekta, kolejny impuls w dół).

Czy to już koniec korekty?

W takim razie – czy to już koniec korekty? Tego nie wie nikt. Obstawiamy, że z dużym prawdopodobieństwem rynek przynajmniej zatrzyma się w opisywanym miejscu. Nie wykluczamy także retestu ustanowionych w tym tygodniu dołków.

Pomimo trwającej wiele lat hossy – zagrożenia są poważne. Warto uświadomić sobie, że trendy zmieniły się na spadkowe – na interwale miesięcznym oraz niższych. Co to konkretnie oznacza? To, że szeroki rynek jest w trendzie spadkowym na interwale dziennym, tygodniowym oraz miesięcznym. Trend wzrostowy mamy tylko w wyższych perspektywach czasowych – kwartalnej oraz rocznej.

A zatem co dalej? Pozostaje wnikliwa obserwacja „pacjenta” ? Jak zachowa się po pierwszej zmianie trendu na wzrostowy w skali dziennej? Ruszy do góry, będzie stał w miejscu, czy dalej spadał? Co się stanie potem, jeśli dojdzie do zmiany trendu na wzrostowy w skali tygodniowej?

Tak naprawdę dopiero zdecydowana reakcja i zmiana trendu na wzrostowy na interwale tygodniowym, a potem na interwale miesięcznym będą potwierdzeniem dobrej kondycji i siły całego rynku.

Od strony fundamentalnej – uważamy, że cały czas jest paliwo do dalszych wzrostów. Od 2020 roku mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej, ogromnym dodrukiem pieniądza. W ujęciu realnym oprocentowanie obligacji jest ciągle poniżej szalejącej na całym świecie inflacji. Póki to się nie zmieni – w opisywanym scenariuszu beneficjentem prawdopodobnie będą rynki surowcowe oraz akcyjne.

Portfel akcyjny LIVE

Nasz portfel akcyjny, pomimo spadków na szerokim rynku w ostatnich tygodniach, trzyma się stosunkowo nieźle:

Na GPW portfel także wygląda stabilnie, choć nasz rynek znowu robi retest ATH z 2018 roku. W naszej ocenie ten poziom ciągle stanowi wsparcie. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

Ponieważ zarówno rynki w USA, jak i w Polsce przechodzą obecnie korektę, strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie nie generuje nowych sygnałów kupna, pomimo że pojedyncze spółki wybijają swoje ATH.

Pozostaje spokojna obserwacja spółek, które już są w naszym portfelu akcyjnym. Na żadnym z walorów nie padły sygnały sprzedaży. W nadchodzącym tygodniu w portfelu nie dojdzie więc do żadnych rotacji. A my zobaczymy, co przyniesie nam nowy tydzień.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

Share on facebook
Share on twitter
4.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii Sky is the limit i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 100% stopa zwrotu w 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x