Po pierwszym kwartale portfele GPW i amerykański są w 100% załadowane w akcje. W Stanach Zjednoczonych indeksy wybiły właśnie kolejne historyczne szczyty. Dodruk pieniądza na niespotykaną dotąd skalę nieprzerwanie trwa więc rynki akcyjne powinny rosnąć, a strategia Sky is the limit – powinna pracować wzorowo. Czy tak będzie – życie pokaże, a w razie niespełnienia zakładanego scenariusza stop-loss przypilnuje kapitału 😉
Spis treści:
Przy okazji – a właściwie przede wszystkim – rośnie także inflacja, warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu swoich oszczędności. Lokaty czy obligacje przy zerowych stopach procentowych nie mają większego sensu, bo minimalny zysk nie pokryje rosnącej inflacji. Nieruchomości są mało płynnym rynkiem, a do tego wymagają „grubszego” portfela. Idealną alternatywą są rynki akcji, ale do gry na giełdzie należy właściwie się przygotować – w przeciwnym wypadku tylko kwestią czasu jest jak stracimy pieniądze.
Przede wszystkim, zanim przystąpimy do gry, musimy zrozumieć mechanizmy rządzące rynkiem. Musimy też zrozumieć, kim są uczestnicy rynku. To w końcu z nimi rywalizujemy. Tak jak w biznesie – jeśli chcesz odnieść sukces, musisz poznać swoją konkurencję. Musimy także dysponować odpowiednimi narzędziami i nabrać doświadczenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Trzy kroki aby zacząć wygrywać na giełdzie.
Portfel akcyjny LIVE
Koniec pierwszego kwartału jest dobrą okazją, żeby przyjrzeć się bliżej wynikom naszego portfela prowadzonego na żywo. Co tydzień publikujemy z wyprzedzeniem sygnały kupna i sprzedaży, które generuje nasza strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie. Chcemy w ten sposób udowodnić, że na giełdzie da się regularnie i nieprzypadkowo zarabiać. Potrzebne do tego są odpowiednie narzędzia, system i wynikający z tego systemu plan transakcyjny oraz cierpliwość i konsekwencja w stosowaniu się do zasad. Rzucamy wędkę i cierpliwie czekamy.
Pierwszy kwartał tego roku jest doskonałym przykładem, jak ważne w grze na rynku na rynku są dyscyplina i niepoddawanie się emocjom. A emocje były jak przy wędkowaniu 😉
Co chwila wydawało się, że ryba bierze, a kończyło się na ponownym zakładaniu przynęty… Strategia mechaniczna wygenerowała w tym kwartale wyjątkowo dużo sygnałów kupna. Niestety większość z tych sygnałów okazało się być pułapkami i trejdy kończyły się małą stratą. Warto jednak było cały czas cierpliwie rzucać, bo wyłowiliśmy prawdziwą perełkę…
Portfel GPW: Asbis 100% zysku
Na naszej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG jest obecnie praktycznie w tym samym miejscu, w którym był 1 stycznia 2020 roku. A jak wygląda wynik portfela?
Ponad stuprocentową stopę zwrotu w 2020 roku zawdzięczamy tak naprawdę tylko kilku udanym transakcjom, z których najlepszą była na spółce Mercator.
Mercator – sygnał z 19 czerwca 2020 r.:
Co się stało kilka tygodni później?
W tym roku gwiazdą portfela jest spółka Asbis:
Do wyniku podobnego jak rok temu na Mercatorze jeszcze daleko i rajd w każdej chwili może się skończyć – ale póki nie ma sygnałów odwrócenia trendu, wieziemy zysk do nieba. Sky is the limit! W chwili obecnej, licząc po cenach zamknięcia z czwartku 1 kwietnia – aktualna stopa zwrotu poszczególnych spółek w portfelu wygląda następująco:
Gwoli ścisłości – zysk na Asbis jest na razie zyskiem papierowym. Wyliczając stopę zwrotu z całego portfela i porównując ją z benchmarkiem (w przypadku GPW benchmarkiem jest indeks WIG) – nie bierzemy pod uwagę papierowych zysków i strat. Oznacza to, że póki mamy na Asbis otwartą pozycję – to wynik nie jest uwzględniony w aktualnej stopie zwrotu z portfela akcyjnego.
Padł nowy sygnał kupna na spółce ML System (symbol MLS), ale nie dołączy ona do naszego portfela bo nie ma już w nim miejsca na nowe akcje.
ML System SA:
Portfel New Connect – sygnał sprzedaży na Devoran
Tydzień temu na spółce Devoran padł sygnał kupna. Teraz padł sygnał sprzedaży – na najbliższej sesji sprzedamy akcje. Wysoka zmienność na rynku New Connect, o której pisaliśmy wiele razy gwarantowała emocje, jeśli ktoś przesadził z wielkością pozycji 😉
Nie padły żadne nowe sygnały kupna. Aktualnie w portfelu mamy tylko akcje Devoran, które zamierzamy sprzedać:
Stopa zwrotu z portfela od 1 stycznia 2020 roku (bez Devoran, który cały czas mamy i dopiero będziemy sprzedawać):
Portfel amerykański – sygnały kupna na Lam Research (LRCX) i ON Semiconductor (ON)
W pierwszym kwartale 2021 roku w Stanach Zjednoczonych indeksy wybijają kolejne ATH ale jest to wspinaczka po ścianie strachu. Strategia mechaniczna radziła sobie w tych warunkach bardzo słabo. Wystarczy popatrzeć na listę transakcji z pierwszego kwartału 2021. Zaledwie 20% trejdów to były transakcje zyskowne!
Przy tak dramatycznej trafności systemu nie pomogły udane transakcje na Roku (prawie 50% zysku) czy Micron Technology (prawie 30% zysku) i w efekcie stopa zwrotu z portfela amerykańskiego spadła poniżej benchmarku:
Konsekwentne i szybkie cięcie strat uchroniło portfel przed większym obsunięciem. Portfel jest obecnie w całości wypełniony akcjami – zobaczymy, czy uda się złapać dłuższą stabilizację i uniknąć częstych rotacji, które były zmorą portfela w pierwszym kwartale. Taką idealną spółką jest Alphabet (czyli Google) – które mamy już od listopada ubiegłego roku i które cały czas powoli, stabilnie i nudno rośnie 😉
W USA warto zwrócić uwagę na sektor półprzewodników. Applied Materials (symbol AMAT) wylądował w naszym portfelu tydzień temu i jest już na ponad 10% zysku.
Portfel amerykański, podobnie jak portfel GPW, jest w 100% wypełniony akcjami i nie będziemy kupować nowych akcji, ani sprzedawać posiadanych – póki nie padną sygnały sprzedaży. Aktualny skład portfela:
Strategia mechaniczna wygenerowała dwa nowe sygnały kupna, na kolejnych spółkach ze wspomnianego sektora półprzewodników: Lam Research (symbol LRCX) i ON Semiconductor (symbol ON).
Lam Research (LRCX):
ON Semiconductor (ON):