Sygnały transakcyjne

Torpol jedzie na północ

Podczas spadków na giełdzie należy być bardzo ostrożnym podejmując decyzje o zakupie akcji. Powód jest prosty. Kiedy na szerokim rynku dominuje podaż, spychając ceny w dół, ma to odzwierciedlenie na wykresach indeksów giełdowych.

A sam indeks to nic innego jak wskaźnik liczony przez giełdy lub inne instytucje, który ma na celu próbę oceny koniunktury rynkowej. Konstruowany jest najczęściej jako średnia ważona cen akcji wybranej grupy spółek. Przykładowo – 20 największych spółek w Polsce pod względem kapitalizacji tworzy indeks WIG20.

Jeśli indeks rośnie – oznacza to, że większość spółek wchodzących w jego skład – rośnie. Jeśli indeks spada – oznacza to, że większość spółek spada. Obserwowanie zachowania indeksu może nam wiele powiedzieć na temat obecnej koniunktury na giełdzie.

Stare giełdowe potwierdzenie mówi: „trend is your friend”. Bez wątpienia strategia gry z trendem jest jedną z najbardziej zyskownych strategii inwestycyjnych. Jednakże – gdy przychodzi do gry z trendem – dużo łatwiej to powiedzieć, niż zrobić.

Więcej na temat gry z trendem można przeczytać w jednym z naszych wpisów na popularnym portalu stooq: https://stooq.pl/n/?f=1491198

Torpol łamie opory

Mając to wszystko na uwadze – od dłuższego czasu obserwowaliśmy spółkę Torpol. Kurs akcji wykazuje ogromną siłę relatywną w stosunku do indeksu. Podczas gdy indeks spadał – Torpol łamał kolejne opory wybijając ATH, potwierdzając tym samym kontynuację trendu wzrostowego.

Torpol vs WIG – interwał tygodniowy:

Spółka działa w perspektywicznej branży budowy i renowacji infrastruktury kolejowej, będąc beneficjentem programu Kolej Plus. Program będzie realizowany do 2028 r., a rząd chce zwiększyć budżet programu z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu możliwe będzie dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych, zamiast planowanych wcześniej 17.

Chodzi oczywiście o realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację lub budowę nowych linii kolejowych, w tym mijanek czy łącznic kolejowych. Więcej informacji na temat można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wiekszy-budzet-programu-kolej-plus

Ponadto spółka wypłaca dywidendę od 3 lat przeznaczając na jej wypłatę większą część zysku i ma stabilny akcjonariat (screen ze strony: https://stooq.pl/q/h/?s=tor)

Dlatego 23 maja postanowiliśmy dodać spółkę do portfela Sky is the limit, o czym poinformowaliśmy na naszej grupie na Facebooku.

Spółka została także wpisana do portfela akcyjnego LIVE w Google Docs, dostępnego dla subskrybentów naszego newslettera.

Kurs wynosi obecnie 18,60 zł – pozycja praktycznie od razu była w zysku. Ale do poziomu pierwszego profitu jeszcze daleka droga ? Zlecenie sprzedaży połowy pozycji ustawiamy na 32,4 zł – czyli 100% liczone od ceny zakupu.

Druga połowa akcji zostanie w portfelu – Sky is the limit!

Jak łatwo znaleźć inne spółki wykazujące siłę relatywną?

Siła relatywna to potężne narzędzie w rękach kogoś, kto wie jak z niego korzystać. Czym w ogóle jest siła relatywna? W dużym uproszczeniu – pokazuje nam jak cena instrumentu zachowuje się na tle rynku. Jeśli kurs akcji rośnie, podczas gdy inne akcje spadają – wiedz, że coś się dzieje ?

Nie jest to bezpośredni sygnał kupna lub sprzedaży – ale jeśli spółka dynamicznie rośnie, szybciej niż indeks w skład, którego wchodzi – to znaczy, że została dostrzeżona przez inwestorów. A jeśli za tymi wzrostami stoją solidne fundamenty – to taka spółka z biegiem czasu może stać się perełką, której szuka każdy inwestor.

Opisywany przypadek Torpol, stanowi doskonałą ilustrację idei siły relatywnej:

Aby znaleźć najsilniejsze spółki – wystarczy skorzystać z raportów generowanych przez automatyczny skaner ATH, dostępnych dla subskrybentów naszego newslettera. W czasie trwających spadków indeksów giełdowych jest to bardzo łatwe – nie potrzeba wykonywać żadnych skomplikowanych obliczeń.

Gołym okiem widać, które spółki – wybijając ATH – wykazują siłę relatywną. Mając przygotowaną w ten sposób shortlistę – przystępujemy do dalszej analizy, takiej jak w opisywanym przypadku Torpol.

Aktualne raporty – w interwałach tygodniowych i miesięcznych – są dostępne dla subskrybentów naszego newslettera.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

Share on facebook
Share on twitter
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii Sky is the limit i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 100% stopa zwrotu w 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x