Podstawy

Strategia Sky is the limit – podsumowanie 2020 roku

W dniach 7-9 lutego 2020 r., spekulanci i inwestorzy z całej Polski przyjechali do stolicy, by uczestniczyć w trzydniowej Specjalistycznej Konferencji M1 (SKM1), organizowanej przez Temet Nosce.

Była to już siódma edycja, która przyciągnęła na warszawską Wolę szerokie grono uczestników zainteresowanych giełdą i rynkami finansowymi. Zostałem zaproszony jako jeden z 8 prelegentów do poprowadzenia wykładu na temat strategii budowania portfela akcyjnego.

To właśnie na tej konferencji, w niedzielne popołudnie 9 lutego 2020 r., po raz pierwszy zaprezentowałem publicznie zasady strategii Sky is the limit.

Przypomnijmy w skrócie jej założenia:

  1. Interesują nas tylko i wyłącznie akcje, żadne inne instrumenty finansowe
  2. Kupujemy najsilniejsze na rynku spółki – czyli takie, których kurs wybija szczyt wszechczasów (All-Tim-High lub w skrócie po prostu ATH)
  3. Muszą to być gorące, modne spółki i do tego „zdrowe” fundamentalnie
  4. Po osiągnięciu 100% zysku na danej pozycji sprzedajemy połowę akcji. Uwalniamy kapitał keszując tyle ile włożyliśmy w zakup, a dzięki temu pozostała w portfelu połowa akcji kosztuje nas okrągłe zero PLN / USD 🙂 (pomijając kwestię prowizji i podatku)
  5. Stop-loss jest wielkością pozycji, czyli jeśli spółka zbankrutuje i jej kurs spadnie do zera to poniesiemy stratę rzędu 2-3% kapitału

Mój wykład wzbudził spore zainteresowanie a ze strony publiczności padło wiele pytań. Większość osób była zaskoczona sposobem kupowania – każdy chce kupić tanio, a ja mówiłem o kupowaniu akcji, które są najdroższe w historii notowań.

Moje argumenty przemawiające za kupowaniem drogo trafiały do odbiorców ale na jedno z pytań nie byłem pewny odpowiedzi…

„Jak strategia zachowa się w kolejnym cyklu?”

Odpowiedziałem, że moim zdaniem po zakończeniu kolejnej bessy strategia będzie nadal pracować wzorowo.

Przypomnijmy – to był początek lutego 2020 roku, indeksy w USA biły historyczne szczyty ale media na całym świecie coraz głośniej mówiły o nachodzącym zagrożeniu tajemniczym wirusem z chińskiego Wuhan…

W tym czasie ani ja, ani chyba nikt inny nie przypuszczał, że wydarzenia potoczą się tak szybko i w takim kierunku. Już dwa tygodnie po moim wystąpieniu zaczął się wywołany koronawirusową paniką flash crash. 

Indeks S&P 500 stracił wtedy ponad 30% w 4 tygodnie, kasując wzrosty wypracowane przez ponad rok, a niektóre spółki zaliczyły tąpnięcia sięgające 70-80%. Rozpoczęły się pierwsze lockdowny i każdy spodziewał się rychłego nadejścia drugiej fali paniki na giełdach.

W tym czasie, w połowie marca 2020 roku, FED ogłosił kolejny etap QE (ang. Quantitive Easing) czyli w skrócie zwiększania ilości pieniądza w obiegu.

Pomimo wszechobecnej atmosfery paniki dookoła, wywołanej krachem, lockdownami i ograniczeniami swobód obywatelskich, strategia Sky is the limit wróciła do gry, o czym dałem znać we wpisie na naszej grupie na Facebooku.

Z nadejściem końca roku, podsumujmy wyniki sygnałów strategii. Były one publikowane na bieżąco w 2020 roku dla uczestników konferencji M1, którzy zapisali się do facebookowej grupy Sky is the limit.

Poniżej zestawienie obejmujące okres od marca do końca roku 2020. Na żółto są zaznaczone spółki, których kurs wzrósł od momentu kupna co najmniej o 100%.

Zapisz się do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz sprawdzić szczegóły publikowanych na bieżąco sygnałów.

Przykładowy post na naszej grupie na Facebooku z 3 lipca:

A na poniższym wykresie zobacz, co się stało potem z kursem XTB… Zielona linia jest momentem zakupu akcji a czerwona ceną, po jakiej akcje zostały kupione.

Przykładowy post na naszej grupie na Facebooku z 30 czerwca:

A na poniższym wykresie sprawdź, co się stało potem… Ważna uwaga – ceny Tesli na wykresie są po splicie w stosunku 5:1, który miał miejsce w sierpniu. Ta operacja została przeprowadzona po to, by cena akcji była niższa i by dzięki temu akcje Tesli były bardziej dostępne cenowo dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych. Przed splitem jedna akcja Tesli kosztowała ponad 1 000 USD, co dla niektórych osób mogło być ceną zaporową. Zielona linia jest momentem zakupu akcji a czerwona ceną, po jakiej akcje zostały kupione.

Kolejne przykłady z rynku polskiego:

 

 

A tu z rynku amerykańskiego:

 

 

 

Kurs co czwartej z kupionych spółek osiągnął stopę zwrotu co najmniej 100%, a więc zgodnie z zasadami strategii Sky is the limit połowa akcji została sprzedana, a druga połowa została w portfelu za darmo 🙂

Minimum stuprocentowy wzrost kursu zanotowało 16 z 58 spółek (czyli dokładnie 27,5% z grupy 58 spółek), ale jak widać w poniższym zestawieniu w kilku przypadkach głębokie korekty / zmiany trendu zabrały sporą część papierowego zysku. Wystarczy porównać kolumny: ostatnią kolumnę ZYSK MAX oraz przedostatnią: ZYSK 30.12.

Dlatego dla osób mających do giełdy bardziej spekulacyjne podejście i ceniących ochronę kapitału i papierowych zysków interesującą alternatywą jest strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie, będąca pochodną strategii Sky is the limit. Szczegóły i jej wyniki w 2020 roku możesz sprawdzić klikając tutaj.

Co tydzień publikujemy sygnały transakcyjne – możesz na żywo przekonać się o ich skuteczności. No chyba, że żadne sygnały nie padną – wtedy ich nie opublikujemy ;) Pamiętaj – pieniądze na giełdzie płyną od aktywnych do cierpliwych…

Chcesz zobaczyć jak strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie radzi sobie na prawdziwym rynku od stycznia 2020 roku?

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

Share on facebook
Share on twitter
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii Sky is the limit i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały transakcyjne w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe sygnały transakcyjne i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 100% stopa zwrotu w 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x