Chyba każda osoba, która jest zainteresowana tematem inwestycji giełdowych zadaje sobie pytanie „Ile można zarobić na giełdzie”? Jednocześnie bardzo trudno jest znaleźć rzetelne i prawdziwe dane dotyczące rzeczywistych stóp zwrotu z akcji. Owszem, można sprawdzić historyczne wyniki funduszy inwestycyjnych, ale jak znaleźć stopy zwrotu na giełdzie osiągane przez inwestorów indywidualnych?
Spis treści:
Owszem – są tacy, którzy pokazują, że za pożyczone pieniądze na ogromnym lewarze zrobili setki tysięcy procent w ciągu kilku dni dzięki wyłapaniu dużego ruchu. Myślimy wtedy: „skoro mu się udało, to ja też tak mogę”. Niestety – takie myślenie jest jednym z głównych powodów porażek na giełdzie.
W mózgu każdego rozsądnie myślącego człowieka powinna zapalić się wtedy czerwona lampka. Takie historie najczęściej mają tyle samo wspólnego z rzeczywistością, co pijackie, bełkotliwe przechwałki na temat ilości zaliczonych lasek
Jesteś realistą czy marzycielem?
Nierealistyczne oczekiwania to zjawisko globalne. Pokazują to raporty firmy inwestycyjnej Schroders, która co roku przeprowadza badania na ponad 20 tys. inwestorów z kilkudziesięciu krajów świata. Jako inwestorów definiuje się osoby, które zamierzają zainwestować kwotę co najmniej 10 000 EUR w ciągu najbliższych 12 miesięcy i które jednocześnie dokonały zmian w swoich portfelach inwestycjach w ciągu ostatnich 10 lat. Jakie wnioski płyną z tych badań?
„People have an over-optimistic outlook on their total investment returns”
Tym zdaniem można podsumowywać każdy z publikowanych cyklicznie każdego roku raportów. Zupełnie jak w kultowej scenie z „Psów” Władysława Pasikowskiego…
„Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach.”
Cóż, czasy faktycznie się zmieniły. Faktem jest, że mamy przeciągającą się pandemię, która nie wiadomo czy i kiedy się zakończy. Mamy gigantyczną inflację na całym świecie, niespotykaną od 30 lat. Mamy środowisko rzeczywistych ujemnych lub zerowych stóp procentowych.
Ale przesadnie optymistyczne oczekiwania co do stóp zwrotu pozostają niezmiennie nierealne…
Ile wynosi średnia oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji na giełdzie?
Źródło: schroders.com
Widzimy, że oczekiwania z roku na rok rosną (z wyjątkiem roku 2018). A szczyt z 2021 roku jest szczególnie zaskakujący w kontekście pytania, które padło w badaniu Schroders rok wcześniej, w 2020 roku. Zapytano wtedy inwestorów, czy spodziewają się, że ich inwestycje przyniosą niższe zyski w ciągu najbliższych pięciu lat w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami.
Większość odpowiedziała „tak”, przy czym 67% osób zgodziło się, że niższe zyski będą prawdopodobnie nieuchronne, niezależnie od pandemii.
Jak widzimy na powyższym wykresie – jest to sprzeczne z wynikami ostatniego badania przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 roku. Te wyniki pokazują, że inwestorzy nie tylko przewidują wysokie zyski ze swoich inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat, ale także ich oczekiwana stopa zwrotu jest jeszcze wyższa niż w poprzednich latach.
Przeciętnie ludzie oczekują, że roczna stopa zwrotu z inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat wyniesie średnio 11,3%. Jest to wzrost o 1,1% w stosunku do 2017 r. i niewielki, ale warty odnotowania, wzrost o 0,4% w stosunku do roku 2020.
Ten optymizm króluje wśród różnych typów inwestorów, ale nie w takim samym stopniu. Respondenci, którzy ocenili swoją wiedzę inwestycyjną jako ekspercką lub zaawansowaną, oczekują średnio wyższych stóp zwrotu (12,8%) niż ich początkujący odpowiednicy (8,9%).
Źródło: schroders.com
Pokazuje to, że choć ogólnie rzecz biorąc, wysokość spodziewanych przyszłych zysków wygląda dla wszystkich różowo – to różnice w ocenie swojej wiedzy inwestycyjnej wpływają na to, jak bardzo optymistycznie ludzie postrzegają przyszłość.
Przeceniamy swoje umiejętności i wiedzę
W tym momencie warto zwrócić uwagę na pewne zjawisko. Ludzie mają skłonność do przeceniania swoich umiejętności oraz posiadanej wiedzy. Widać to doskonale choćby w badaniach kierowców. 96% Polaków odpowiada twierdząco na pytanie „Czy uważasz się za dobrego lub bardzo dobrego kierowcę?”. Jednocześnie jesteśmy na 4. miejscu od końca w Unii Europejskiej jak chodzi o statystyki wypadków…
Na koniec jeszcze jeden interesujący wykres z badania Schroders:
Źródło: schroders.com
Jak to zinterpretować? Czy wraz z wiekiem maleje pewność siebie? Czy może bardziej realnie oceniamy rzeczywistość? Wnioski niech każdy wyciągnie samodzielnie…
A Ty – ile planujesz zarobić na giełdzie i czy kiedykolwiek udało Ci się pobić swój plan? Kliknij poniżej i daj znać w ankiecie!