Za nami połowa roku 2021. Przed nami wakacje i perspektywa urlopu, upałów i „summer markets”. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kondycji rynków akcji i poszukać gorących okazji na nadchodzące gorące miesiące. A wszystko to w wyższej perspektywie czasowej. Ponieważ mówimy o interwale miesięcznym – to jeśli typy okażą się trafne, to zostaną w portfelu akcyjnym nie tylko na tegoroczne lato ale może nawet na lata!
Spis treści:
Pokażemy, jak w praktyce wykorzystujemy raporty ATH do selekcji walorów do portfela prowadzonego według zasad strategii Sky is the limit.
Interesującą kwestią jest to (a ostatnio często o to pytacie), że stosując strategię Sky is the limit nie musimy ograniczać się tylko do akcji. Dopuszczamy również takie instrumenty jak ETF (z ang. Exchange Traded Fund). Ważne jest jednak, aby był to ETF oparty o akcje! Może to być zarówno ETF oparty o indeks akcyjny, jak i ETF oparty o wybrany sektor. Przykłady znajdziecie w dalszej części artykułu.
Zaczynamy od rynku amerykańskiego. O ile w poprzednich miesiącach można było mówić o rynkach w USA w kategorii wspinaczki po ścianie strachu (z kilkoma strząśnięciami wspinaczy), tak teraz wyraźnie widać, że hossa rozkręca się tam na całego. Patrząc na wykresy szerokiego rynku – posłużymy się przykładami ETF.
ETF oparty o indeks akcyjny
Przykładem takiego właśnie ETFa opartego o indeks jest Invesco QQQ, który odwzorowuje zachowanie indeksu Nasdaq-100 (czyli indeksu złożonego ze 100 największych spółek nie-finansowych, notowanych na giełdzie Nasdaq). Widzimy, że z końcem czerwca zostały ustanowione nowe ATH.
Invesco QQQ – interwał miesięczny:
Podobnie jest z ETFem SPY, odzworowującym zachowanie indeksu S&P500 czyli 500 największych spółek w USA.
SPY – interwał miesięczny:
IWM to z kolei ETF, który odwzorowuje zachowanie amerykańskiego odpowiednika naszego sWIG80, czyli indeksu Russel. Różnica jest taka, że maluchów jest nie 80 jak w Polsce, ale… 2000 😊
IWM – interwał miesięczny:
ETF oparty o wybrany sektor
Popatrzmy teraz jak zachowują się na giełdzie konkretne sektory. Z pomocą przychodzą nam ETFy oparte o wybrany sektor. Swoje ATH wybijają spółki produkujące półprzewodniki (z ang. semiconductors).
SOXX – interwał miesięczny:
SMH – interwał miesięczny:
Dobrze wyglądają też spółki produkujące szczepionki przeciw COVID-19. Wygląda na to, że wariant delta im nie straszny 😉 Zobaczymy, czy kursy akcji będą rosły wprost proporcjonalnie do szybkości wykorzystywania kolejnych liter alfabetu greckiego w oznaczaniu odmian koronawirusa… Niestety istnieją uzasadnione obawy, że Omega is not the limit… 😉
Astra Zeneca – interwał miesięczny:
Pfizer BioNTech – interwał miesięczny:
Moderna – interwał miesięczny:
Jeff Bezos i kurs jego Amazona – w kosmosie!
Prawdziwym hitem i gorącym tematem w Stanach jest wczorajsze wybicie ATH przez Amazon!
Amazon był w ostatnim weekendowym raporcie wysyłanym do subskrybentów naszego newslettera…
…więc nie dziwi nas, że wybija w tym tygodniu ATH na interwale dziennym:
Dokąd może dolecieć kurs? Sky is the limit!
Z takiego założenia wyszedł zapewne Jeff Bezos, który po 27 latach postanowił zrezygnować z funkcji CEO w Amazon i… zamierza polecieć za kilkanaście dni w kosmos.
Jeff Bezos nie będzie jednak pierwszym kosmicznym turystą. Na ostatniej prostej wyprzedził go inny miliarder – Richard Branson, który leci w kosmos już 11 lipca. Więcej o tym kosmicznym wyścigu przeczytacie tutaj, a spółkę Bransona – Virgin Galactic – znajdziecie w najnowszym, miesięcznym raporcie ATH.
Virgin Galactic – interwał miesięczny:
W co inwestować na GPW?
Po lekturze miesięcznych raportów ATH z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zwróciliśmy uwagę na takie spółki jak:
LPP (wspominaliśmy o tej spółce w jednym z ostatnich wpisów)
Kęty (spółka jest od marca w portfelu prowadzonym według wskazań strategii mechanicznej Oszczędzaj na giełdzie)
Livechat (pojawiał się ostatnio w raportach tygodniowych, naturalną konsekwencją jest wybicie ATH na wyższym interwale)
Wirtualna Polska (o tej spółce Tomek Augustynowicz mówił już w kwietniu na konferencji Invest Cuffs)
Farm51
Selvita (świeży nabytek naszego portfela akcyjnego prowadzonego według wskazań strategii mechanicznej Oszczędzaj na giełdzie)
iFirma (o tej spółce pisaliśmy po raz pierwszy we wrześniu 2020 r. na naszej grupie na FB, kiedy wybijała swoje ATH. Teraz jest prawie 3x drożej)
Oponeo (o którym też wspominaliśmy ostatnio na blogu)
Jesteśmy ciekawi Waszych typów i opinii. Dawajcie znać w komentarzach albo na grupie na FB.
Pamiętajcie, że giełda to nie kasyno i zawsze gramy według zasad money-management!