Sygnały transakcyjne

Strategia mechaniczna – ewakuacja z polskich akcji

W ubiegłym tygodniu padły sygnały sprzedaży na wszystkich spółkach z portfela GPW, prowadzonego według zasad strategii mechanicznej. Tę informację otrzymali na maila w ostatnią niedzielę, 27 lutego, wszyscy subskrybenci naszego newslettera.

Poniższy wykres w interwale tygodniowym pokazuje, że w szczególności sprzedaż akcji Banku Pekao była dobrym posunięciem. Poniedziałkowa ewakuacja z akcji, w dniu 28 lutego, to był ostatni dzwonek na ucieczkę z tonącego okrętu. Oto jak wygląda obraz ostatniego tygodnia na Pekao:

Wykres Bank Pekao – interwał tygodniowy:

Być może Pekao odbije. Być może nie. Ale w grze na giełdzie nie chodzi o to, aby próbować odgadnąć przyszłość, ale żeby inwestować z głową, według opracowanego wcześniej planu. Reguły nakazywały zamknąć wszystkie pozycje. W końcowym rozliczeniu VRG i Intercars wyszły na małym plusie, Pekao na stracie.

Plan transakcyjny – absolutna podstawa

W prawdziwej grze na rzeczywistym rynku nie dość, że nie znamy przyszłości i ryzykujemy inwestowane pieniądze, to dodatkowo przeżywamy związane z tym emocje. W świecie matematyki i finansów emocje są złym doradcą. To dlatego w grze na giełdzie musimy minimalizować ich wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne.

A zdefiniowany wcześniej plan transakcyjny pozwala nam podejmować racjonalne decyzje, bez destrukcyjnego wpływu emocji. Dla jasności: wcześniej oznacza w tym przypadku moment przed otwarciem danej pozycji.

Straty na giełdzie są naturalną częścią gry. Wiele osób traktuje je jako coś wstydliwego. A czy znasz kogoś, kto nie miał na giełdzie żadnej straty…? Chyba tylko ci, którzy na giełdzie nie zrealizowali żadnej transakcji… 😝 Strat nie ma co się wstydzić tylko trzeba nauczyć się je kontrolować i ciąć we właściwym momencie, zamiast żyć nadzieją, że się odwróci.

Brak dywersyfikacji, niestosowanie się do zasad money-management oraz nieumiejętność przyznania się do błędu i przetrzymywanie stratnych pozycji to najczęstsze przyczyny porażek na giełdzie. Czasem jedna błędna decyzja potrafi zrujnować dorobek wielu miesięcy czy nawet lat. Na wykresie krzywej kapitału skutkuje to stromą, nachyloną w prawą stronę linią, ilustrującą duży ubytek w portfolio.

Tymczasem wykres krzywej kapitału powinien wyglądać zupełnie inaczej. Kapitał powinien przez lata stabilnie rosnąć. Żeby tak się stało – kluczową sprawą jest stosowanie się do reguł money-management oraz cięcie strat. Gra na giełdzie przypomina maraton. Wynik oceniamy na przestrzeni co najmniej kilku lat. Bycie pierwszym po przebiegnięciu kilometra o niczym nie świadczy. Trzeba jeszcze mieć siły (kapitał) na kolejne ponad 40 kilometrów…

Wracając do portfela GPW – w tym momencie nie ma w nim żadnych akcji, a wykres krzywej kapitału wygląda następująco (zielona linia – portfel, czerwona to WIG):

Google wypada z portfela

Strategia mechaniczna wygenerowała w końcu sygnał sprzedaży na akcjach Google. Spółka została zakupiona w listopadzie 2020 roku i był to jeden z pierwszych sygnałów kupna ujawnionych publicznie z wyprzedzeniem na naszym blogu – szczegóły znajdziecie tutaj.

Na chwilę obecną akcje są na niespełna 50% plusie. W przyszłym tygodniu zamieniamy je na gotówkę. Pozostałe pozycje w portfelu amerykańskim pozostają bez zmian. Pełen skład portfela jest dostępny dla subskrybentów naszego newslettera.

Sprawdź jak skutecznie inwestować w akcje na GPW i w USA!

Poznaj zasady naszych strategii inwestycyjnych i obserwuj portfel akcyjny LIVE

100% rynkowej praktyki, bez ściemy i sprzedawania marzeń!

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Witam,

kiedy pojawi się następna aktualizacja portfela/sygnały transakcyjne? Wydaje mi się że już kilka tygodni nie było nowych maili a portfel akcyjny w arkuszu Google ma datę aktualizacji z początku kwietnia…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x