Sygnały transakcyjne

Czy na GPW może być jeszcze rajd Świętego Mikołaja?

Do Wigilii zostało już tylko kilka dni, ale spora część inwestorów zastanawia się ciągle, czy są jeszcze szanse na grudniowy rajd Świętego Mikołaja. Spójrzmy na miesięczny wykres WIG:

Ostatnia, grudniowa świeca na powyższym wykresie jest spadkowa. Indeks znajduje się jednak cały czas w okolicach wsparcia, zaznaczonego na wykresie czerwoną linią. To wybite z hukiem kilka miesięcy temu, szczyty z lat 2007 i 2018.

Widać to doskonale na poniższym wykresie rocznym. Do końca grudnia pozostały jeszcze niespełna dwa tygodnie handlu. W okresie świąteczno-noworocznym, tradycyjnie z dużo mniejszą płynnością… Rynek ciągle jest na wsparciu, wszystko jeszcze może się zdarzyć.

Jeśli wsparcie zostanie przełamane i zamkniemy rok pod wcześniej wybitymi ATH, z brzydkim górnym cieniem świecy rocznej – to nie będzie dobry sygnał na nadchodzący Nowy Rok… A może inwestorzy dostrzegą potencjał w przecenionych polskich akcjach i wyciągną rynek do góry…? 🤔

Pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych

Zamiast zgadywać – lepiej podejmować swoje decyzje inwestycyjne na podstawie obiektywnych i mierzalnych kryteriów. W tym momencie cały czas trwa walka niedźwiedzi i byków. Rozsądny inwestor nie rzuca się w środek walki, tylko chroni swój kapitał stając w bezpiecznym miejscu z boku i cierpliwie czekając na rozstrzygnięcie.

Jeśli zwyciężą byki – dołączymy wtedy do ich obozu i zaczniemy uzupełniać portfel najsilniejszymi akcjami. Na razie jednak tego nie wiemy – dlatego czekamy. Nikt nie zna przyszłości. Racjonalna gra na giełdzie polega na obstawianiu tych scenariuszy, które mają statystycznie największe szanse na zmaterializowanie się w rzeczywistości.

Jak to wygląda w praktyce? Strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie mierzy siłę trendu. Jeśli wynik nie spełnia określonych, zdefiniowanych wcześniej kryteriów – każe wtedy cierpliwie stać z boku. W długim terminie doskonale sprawdza się stare giełdowe powiedzenie, że pieniądze płyną od aktywnych do cierpliwych

W polskim portfelu akcyjnym ciągle mamy 2 spółki. Strategia mechaniczna, ze względu na niepewną sytuację na indeksie nie generuje nowych sygnałów kupna, ale nie generuje też sygnałów sprzedaży na będących w portfelu spółkach.

Zmiany w portfelu amerykańskim

Dzieje się za to w portfelu amerykańskim. Ten rok okazuje się być wyjątkowo trudny dla strategii mechanicznej. Statystyka pokazuje, że większość generowanych sygnałów kupna to fałszywe wybicia. Czy tak będzie i tym razem…?

Spółki AbbVie oraz Pfizer, wskazane do zakupu przez strategię mechaniczną, należą do sektora Health Care. Ten sektor potencjalnie ma największe szanse skorzystać na koronawirusowym zamieszaniu. Obie spółki wyróżniają się także siłą relatywną na tle rywali z sektora. A jaki scenariusz napisze życie – przekonamy się za jakiś czas 😉

W przyszłym tygodniu z portfela wypadną dwie spółki: Netflix i Nvidia, a ich miejsce zajmą wspomniane AbbVie oraz Pfizer.

Aktualny stan portfela amerykańskiego:

Sprawdź jak skutecznie inwestować w akcje na GPW i w USA!

Poznaj zasady naszych strategii inwestycyjnych i obserwuj portfel akcyjny LIVE

100% rynkowej praktyki, bez ściemy i sprzedawania marzeń!

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 years ago

Jakie wagi w portfelu mają nowe spółki wchodzące do portfela? Spółki wypadające mają mniejszą wagę niż pozostałe trzy (bo straciły najwięcej), a zatem czy po prostu rozdzielamy kapitał ze sprzedaży po połowę na nowe zakupy, czy jakoś ruszamy wagi spółek które pozostają w portfelu?

Andrzej
Andrzej
2 years ago

Dziękuję za odpowiedź. Czy sprawdzaliście jakie są wyniki przy jakimś dopasowaniu wag/rebalancingu przy zakupie/sprzedaży? Teoretycznie spółki które właśnie wybiły nowe ATH mogłyby mieć większy potencjał wzrostu niż te które już urosły od tego momentu o 50+% (np jak Apple powyżej).

Andrzej
Andrzej
2 years ago

Pełna zgoda :-). Tylko jak rozumiem dotyczy to wszystkich spółek w strategii, również wchodzących do portfela. Natomiast przy takiej rewizji jak powyżej spółki wchodzące do portfela mają mniejszy udział niż te które już tam są. Stąd pytanie czy dla wyników/stabilności strategii nie byłby bardziej optymalny w miarę równy podział kapitału na wszystkie spółki…

tom
tom
2 years ago

@Andrzej ja osobiście myślę że rebalansowanie portfela jest przereklamowane 🙂 w portfolio Warrena Buffeta 25% stanowi #AAPL i nie czytałem by mu to przeszkadzało i chciał je sprzedawać

Jak to działa?

Dowiedz się więcej o strategii mechanicznej i pobierz darmowy przewodnik wraz z historycznymi wynikami za 10 lat wstecz

Sygnały ze strategii mechanicznej w czasie rzeczywistym

Dostęp do portfela LIVE i informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Ponad 440% stopa zwrotu na GPW od stycznia 2020 roku

Taką stopę zwrotu wygenerowała strategia na GPW. Prześledź krok po kroku listę sygnałów z podaną datą i ceną wejścia i wyjścia.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x