Na ostatnim, wtorkowym webinarze wskazywałem najmocniejsze w mojej opinii spółki z GPW. Ponieważ nie wymieniłem wtedy wśród nich Atende – niniejszym chciałbym to nadrobić 🙂
Spis treści:
Atende zachowuje się bardzo mocno nie tylko na interwale tygodniowym, ale także w szerszej perspektywie. Spółka wybija swoje ATH i została wyłapana zarówno przez miesięczny skaner All-Time-High jak i strategię mechaniczną Oszczędzaj na giełdzie.
Wykres Atende ze skanera ATH na dzień 1 maja (interwał miesięczny):
Wykres Atende ze skanera ATH w interwale tygodniowym na dzień 14 maja:
Spośród sygnałów kupna jakie padły w tym tygodniu – strategia mechaniczna dobrałaby do portfela w pierwszej kolejności właśnie Atende (symbol ATD).
Łącznie padło pięć sygnałów kupna. Oprócz wspomnianego Atende (ATD) sygnały kupna padły także na mBank (MBK), Neuca (NEU), PKN Orlen (PKN) oraz VRG (dawna Vistula).
Bardzo niewiele zabrakło do wygenerowania sygnałów sprzedaży na spółkach Asbis (która dołączyła ponownie do portfela w ostatni poniedziałek) oraz TIM. Matematycznie rzecz biorąc, sygnały jednak nie padły, więc obie spółki zostają w portfelu. Tym samym portfel pozostaje w 100% wypełniony akcjami i pomimo, że zachowanie kursu Atende bardzo nam się podoba – nie dołożymy tych akcji właśnie ze względu na brak miejsca w portfelu. Aktualny skład portfela akcyjnego GPW przedstawia się następująco:
Najsilniejsze spółki w portfelu: Kęty oraz TIM
Na ostatnim webinarze wskazywałem zarówno TIM jak i Kęty jako spółki, którymi warto się zainteresować w długim terminie. Obie zostały wyłapane przez strategię mechaniczną już pod koniec marca. Tutaj link do wpisu, a poniżej screen.
Gdzie są Kęty teraz?
Spółka Kęty bardzo nam się podoba. Nie jest o niej głośno, a kurs powoli ale stabilnie idzie do góry, nie robiąc na razie głębszych korekt. Takie nudne spółki lubimy najbardziej 😉
TIM z kolei łapie lekką zadyszkę i niewiele brakowało, aby strategia mechaniczna wygenerowała na nim sygnał sprzedaży. Póki co jednak, sygnału do rozstania z akcjami TIM nie ma, a zakres wyłapanego ruchu daje powody do zadowolenia:
Portfel New Connect
Na New Connect brak jakichkolwiek nowych sygnałów, jedyna spółka w portfelu to SFD, która zgodnie z obowiązującym trendem wzrostowym wybija nowe szczyty.
Aktualny skład portfela:
Portfel amerykański: JPMorgan w miejsce Applied Materials
Indeksy amerykańskie w czwartek i piątek pracowicie odrabiały straty z pierwszej połowy tygodnia. Na wykresach tygodniowych uformowały się długie dolne cienie, ale cały tydzień zakończył się spadkami na szerokim rynku.
S&P500:
Dow Jones, który ostatnio zachowuje się relatywnie najmocniej z amerykańskich indeksów:
Nasdaq, który z kolei zachowuje się najsłabiej:
W portfelu amerykańskim w najbliższym tygodniu dokonamy zmiany. Po słabszym zachowaniu w mijającym tygodniu, z portfela wyleci spółka Applied Materials (symbol: AMAT).
Spośród czterech nowych sygnałów kupna, strategia mechaniczna wskazała do zakupu akcje holdingu finansowego JPMorgan Chase (symbol JPM).
Aktualny skład portfela amerykańskiego przedstawia się następująco (są w w nim jeszcze akcje Applied Materials, które sprzedamy jutro):
Strategię wejścia rozumiem. Ale jaka jest _dokładnie_ strategia wyjścia? Ileś % od szczytu?
Tak, dokładnie – sygnał zazwyczaj pada, jeśli spółka cofnie się zbyt mocno, x% od szczytu. Wraz z wybijaniem nowych szczytów podciągamy stopa – o ile oczywiście nowe szczyty zostaną wybite 🙂
To dopytam, bo nadal nie rozumiem 🙂 Jestem zapisany na newsletter, dostaję owe PDFy – i nie wiem, nigdzie nie widzę – ile % musi spółka spaść, żeby stop-loss zadziałał?
Atende super pomysł. Spadło z 7 do 5 i dalej spada.
Na giełdzie nie ma pewniaków. Jak kurs idzie w przeciwnym kierunku to aktywowany jest stop-loss – ot, i cała filozofia 🙂
Dokładnie to samo tutaj. Zaryzykowałem, kupiłem – i albo nie doczytałem gdzieś, ale nigdzie nie widziałem poziomu „wyjścia” (np „8% od szczytu”).
Co – każdy ma sobie sam procencik wymyślać, jakiś „próg bólu”? Bo mój ból to już 25% bodaj.
Jeśli otwierając pozycję nie masz w swoim planie transakcyjnym zdefiniowanego poziomu stop loss (albo co gorsza nie masz w ogóle planu) – to po prostu nie jesteś przygotowany do gry. Nikt za Ciebie nie odrobi pracy domowej, musisz wykonać ją sam.