Wydarzenia

Drugi rok istnienia bloga i podsumowanie 2021 roku

Rok 2021 to już drugi rok działania naszego bloga. Równo rok temu, w styczniu 2021 byliśmy pełni wiary w to co robimy, ale także pełni obaw.

Wiary – przede wszystkim w to, że szerzenie edukacji finansowej w obecnych czasach ma szczególne znaczenie. W szkole ani na studiach nikt nas nie uczy co zrobić, żeby nie tracić swoich oszczędności, odłożonych często dzięki swojej ciężkiej pracy i wytrwałości. A w czasach gigantycznej inflacji i rzeczywistych ujemnych stóp procentowych pieniądze tracą na wartości wyjątkowo szybko.

Wiary w to, że po covidowym flash-crashu w marcu 2020 roku – w kolejnym 2021 roku – na rynkach będzie kontynuacja hossy, napędzanej niskimi stopami procentowymi i dodrukiem pustego pieniądza.

Że nasze strategie inwestycyjne: Sky is the limit oraz strategia mechaniczna Oszczędzaj na giełdzie, najpierw długo i cierpliwie testowane na historycznych danych, a potem przez cały 2020 rok na żywym rynku – zachowają się modelowo.

Z drugiej strony byliśmy pełni obaw. Przede wszystkim o to, czy publiczne ujawnianie z wyprzedzeniem naszych typów inwestycyjnych nie spowoduje, że znajdą się naśladowcy próbujący bezmyślnie kopiować nasze ruchy. Czy osoby nieprzygotowane do gry na rynku, idące na łatwiznę i szukające skrótów, mające szczątkową wiedzę o stosowanych przez nas strategiach inwestycyjnych nie zrobią sobie finansowej krzywdy. Ślepe podążanie za „internetowymi guru” czy wybiórcze stosowanie sygnałów czy znalezionych w internecie „cynków” to doskonały przepis na zgotowanie sobie katastrofy finansowej.

Absolutna podstawa – backtesty strategii i plan transakcyjny

Dlatego na każdym kroku staraliśmy się podkreślać, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do inwestowania na giełdzie: opracowanie własnego systemu transakcyjnego i samodzielne przeprowadzenie testów na danych historycznych. Tylko dzięki temu można zdobyć potrzebne doświadczenie, zaufanie do systemu oraz pewność siebie potrzebną do inwestowania na rzeczywistym rynku. Doskonale znamy to z autopsji, każdy z nas zaczynając na giełdzie widział już miliony $$$ tuż za rogiem a potem doszło do brutalnego zderzenia z rzeczywistością… Możesz o tym przeczytać we wpisie Jak inwestować na giełdzie.

Podsumowanie 2021

Czy to się udało? Mamy styczeń 2022, za nami pierwszy pełny rok działania naszego bloga. Jak go zatem oceniamy? Z dumą możemy powiedzieć, że miniony rok był dla nas bardzo udanym rokiem:

  • przede wszystkim udało nam się wytypować wiele udanych inwestycji, o których pisaliśmy z wyprzedzeniem, podając dobry moment na wejście na naszym blogu i grupie na Facebooku
  • uruchomiliśmy generowane w chmurze raporty Sky is the limit, które bardzo ułatwiają selekcję spółek wybijających swoje ATH, w interwałach tygodniowym i miesięcznym

  • spotkaliśmy się z Wami kilka razy na największych konferencjach inwestycyjnych, m.in. na: Invest Cuffs, WallStreet24 czy XTB Masterclass

Tomasz Augustynowicz na konferencji Invest Cuffs:

Artur Jagłowski na konferencji XTB Masterclass:

  • nasza zamknięta grupa na Facebooku urosła o ponad 380%! Przed nami dobre perspektywy – Sky is the limit 😉

Rok 2021 miesiąc po miesiącu

A co dokładnie wydarzyło się w minionym roku?

Na początku zobaczmy jak wyglądał rynek w USA w ostatnich 12 miesiącach. Indeks S&P 500 skupiający 500 największych spółek w Stanach Zjednoczonych aż 70 razy wybijał swoje ATH i urósł o prawie 28%, zamykając się na koniec roku na poziomie 4766 punktów.

To sporo wyżej niż prognozy amerykańskich banków inwestycyjnych z początków 2021 roku. Najwięksi optymiści – analitycy JPMorgan – typowali w styczniu 2021 r., że indeks osiągnie na koniec roku poziom 4400 punktów. W rzeczywistości rynek przebił więc najbardziej bycze prognozy o ponad 8%.

Wiele spółek, głównie z sektora technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży półprzewodników – dało swoim udziałowcom powody do zadowolenia.

Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks szerokiego rynku WIG wyszedł ponad wieloletnie maksima z lat 2007 i 2018, w listopadzie i grudniu 2021 testując wybite opory, które zamieniły się we wsparcie.

A wśród 140 najpłynniejszych spółek zgrupowanych w indeksie WIG140 nie brakowało walorów, które w minionym roku wygenerowały bardzo wysokie stopy zwrotu.

Na szczególną uwagę zasługują wyłapane okazje inwestycyjne i wydarzenia, umieszczone na naszej zamkniętej grupie na Facebooku.

Styczeń 2021

Naszą uwagę w raporcie Sky is the limit zwrócił uwagę ETF #DRIV, który inwestuje w spółki związane z autonomicznymi i elektrycznymi pojazdami.

Rok później jesteśmy +29%:

Silne wzrosty na Bitcoinie miały swoje przełożenie na drugą, pod względem kapitalizacji, kryptowalutę Ethereum (#ETH). W momencie publikacji, w styczniu 2021 widać było tylko łamany opór w postaci dotychczasowego ATH (ang. All-Time-High).

Po roku widzimy, że kurs po wybiciu ATH z roku 2018 osiągnął silne momentum i w relatywnie krótkim czasie wzrósł o 300%. O cenie $1400, która przez długi czas stanowiła barierę nie do przejścia – dziś już nikt pewnie nie pamięta…

Luty 2021

Naszą uwagę w raportach Sky is the limit przykuła spółka Marriott International Inc. (#MAR).

Rok później jesteśmy +30%.

Marzec 2021

Na początku miesiąca mieliśmy wystąpienie na Cybernetycznej Konferencji M1, o której informowaliśmy tutaj.

Do portfela Sky is the limit typowaliśmy między innymi:

#AXP American Express Company

Rok później jesteśmy +30%.

#ADP Automatic Data Processing Inc.

Rok później jesteśmy +30%:

Kwiecień 2021

Zwróciliśmy uwagę na siłę indeksów amerykańskich – zarówno S&P 500 jak i Dow Jones Industrials były wtedy najwyżej w historii…

Dziś jesteśmy dużo wyżej – zarówno na S&P 500…

…jak i na Dow Jones:

Mieliśmy także przyjemność wystąpić na jednej z największych konferencji nie tylko w Polsce ale i w Europie – mowa oczywiście o Invest Cuffs.

Nagranie, początkowo dostępne tylko dla osób, które zarejestrowały się na konferencję – możecie zobaczyć tutaj.

Uruchomiliśmy także moduł analityki raportów Sky is the limit według branż. Z analiz wynikało, że pieniądze płyną do spółek z sektora Media & Entertainement. Naszą uwagę na GPW zwrócił przedstawiciel tego sektora – Wirtualna Polska (WPL), o której zresztą Tomek mówił w czasie swojego wystąpienia podczas Invest Cuffs.

 

Rok później jesteśmy +40%:

Zorganizowaliśmy także pierwszy webinar, na którym pokazaliśmy jak w praktyce używać raportów Sky is the limit do budowy swojego portfela inwestycyjnego.

 

Maj 2021

Zaczęliśmy regularnie wrzucać analizy na Twittera.

#UPS – rok później jesteśmy +20%:

#LPP wybiło ATH i było najdroższe w historii notowań – nominalnie ponad 10 tys. zł za jedną akcję!

 

Teraz jest jeszcze drożej… +55%, a cena maksymalna to ponad 18 tys. zł za akcję.

Zorganizowaliśmy także drugi webinar dla zamkniętej grupy, w którym Artur Jagłowski omówił portfel akcyjny, który prowadzi w czasie rzeczywistym według założeń strategii mechanicznej Oszczędzaj na giełdzie.

Artur miał także swoje wystąpienie na konferencji zorganizowanej przez Artura Wiśniewskiego ze StockBroker.pl, które spotkało się z bardzo dobrym odzewem ze strony uczestników. Link do strony konferencji: www.jakinwestowacnagieldzie.pl

Czerwiec 2021

Dostaliśmy możliwość zaprezentowania naszej strategii podczas konferencji Wall Street, organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Udało nam się też w lekko ironiczny sposób wyrazić trafną – niestety dla nas wszystkich – opinię na temat nadchodzącego trendu inflacyjnego.

Do portfela akcyjnego Sky is the limit typowaliśmy #OPN Oponeo.pl SA.

 

Rok później jesteśmy +13%.

Lipiec i sierpień 2021

Mimo, że głowy inwestorów zajmują się bardziej myśli o wakacyjnych podróżach – widzimy, że rynek znajduje się w hossie: zarówno Total World Stock ETF, jak i indeks WIG wybijają właśnie swoje ATH!

Wrzesień 2021

Po wakacjach zabraliśmy się ostro do pracy i uruchomiliśmy raporty Sky is the limit dla chińskich spółek z giełd w Szanghaju i Hong Kongu.

Tutaj możecie zobaczyć miesięczne raporty z grudnia 2021: spółki z giełdy w Hong Kongu oraz z giełdy w Szanghaju.

Zwróciliśmy także uwagę na ciekawe IPO:

A spółka po okresie długiej konsolidacji wybiła w końcu swoje ATH i jako pierwsza spółka z GPW w 2022 roku   znalazła miejsce w naszym portfelu akcyjnym.

Październik 2021

Nasze portfele akcyjne były wypełnione w 100%, więc mieliśmy czas na edukację i spotkania podczas konferencji.

Tomek przedstawił publicznie po raz pierwszy strategię Sky is the limit w lutym 2020 roku na konferencji M1. Półtorej roku później nadszedł czas na kolejny poziom wtajemniczenia – nazwany roboczo Sky is the limit 2.0 – gdzie łączymy technikę z fundamentami.

Artur mówi o własnej metodzie inwestowania – strategii mechanicznej Oszczędzaj na giełdzie – podczas konferencji XTB Masterclass 2021. W swoim podejściu stawia na ochronę kapitału, szybko tnie straty i pozwala zyskom rosnąć do nieba. Strategia pozwala na uzyskanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu przy jednoczesnych niskich obsunięciach na krzywej kapitału (stąd nazwa „Oszczędzaj na giełdzie”, bo oszczędzanie jest czymś bezpiecznym). Jej stosowanie wymaga jednak dyscypliny i konsekwencji.

Listopad 2021

Nawiązaliśmy współpracę z popularnym portalem Stooq, gdzie możecie czytać nasze aktualne komentarze rynkowe – znajdziecie je tutaj.

 

Grudzień 2021

Duże zwiększenie bazy monetarnej…

…oraz rosnąca inflacja nie tylko w USA, ale także w innych rozwiniętych gospodarkach…

…dają dobre podwaliny pod kontynuację hossy na giełdach w kolejnych latach.

Strategia Sky is the limit powinna pracować modelowo, czego sobie i Wam życzymy w tym Nowym Roku 😉

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem 2020 roku.

Sprawdź jak skutecznie inwestować w akcje na GPW i w USA!

Poznaj zasady naszych strategii inwestycyjnych i obserwuj portfel akcyjny LIVE

100% rynkowej praktyki, bez ściemy i sprzedawania marzeń!

Spodobało Ci się? Podziel się tym wpisem w social mediach!

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
Cezary
2 lat temu

Panowie, dzieki za podsumowanie, potwierdzajace trafnosc wyboru wybijajacych sie spolek. W podsumowaniu brakuje jednak spolek, ktore wybily ATH i to bylo falszywe wybicie (wydaje mi sie ze jedna z takich bylo PDD). Kiedy rezygnujecie z takiej spolki? Znaczy czy jest stosowany jakis scisly mechaniczny lub mentalny stop? pozdrawiam

2
0
Would love your thoughts, please comment.x